| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | CE LiFePO4 Cell 6S Active Charger Equalizer Battery Balancer Module |
| Battery capacity limited | Unlimited |
| Battery count limited | 2S~unlimited, At least balance 2 cells |
| Battery type | LiFePO4, LiMnO4, AGM, Gell, Lead Acid, Flooded battery and so on |
| Working voltage | 1.8V~15V |
| Power consumption | <50mW per 1S |
| Balance method | pure electric sightseeing bus ,electric passenger car ,electric bus |
| Acceptable Constant balance current | 6A |
| Peak balance current | 10A |
| BMS limited | Can work with BMS Or can work independently |
| Brand Name | Deligreence |
| Model Number | Equalizer Balancer 3S 4S 15S 16S Module |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
8s Active Deligreen Balancer For BYD LiFePO4 Battery
QNBBM 4S 10A Lithium Battery Balancer Module
5V 5S Active BMS Lithium Battery Balancer Module
Deligreen 1S Lithium Battery Balancer For NCM
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | CE LiFePO4 Cell 6S Active Charger Equalizer Battery Balancer Module | Battery capacity limited | Unlimited |
| Battery count limited | 2S~unlimited, At least balance 2 cells | Battery type | LiFePO4, LiMnO4, AGM, Gell, Lead Acid, Flooded battery and so on |
| Working voltage | 1.8V~15V | Power consumption | <50mW per 1S |
| Balance method | pure electric sightseeing bus ,electric passenger car ,electric bus | Acceptable Constant balance current | 6A |
| Peak balance current | 10A | BMS limited | Can work with BMS Or can work independently |
| Brand Name | Deligreence | Model Number | Equalizer Balancer 3S 4S 15S 16S Module |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | 4S Active Voltage Equalizer Balancer ,16S Active Voltage Equalizer Balancer ,Lifepo4 Active Voltage Equalizer Balancer | ||
Professional active voltage equalizer balancer designed for lead acid batteries and DIY LiFePO4 lithium battery packs. This advanced balancing module ensures optimal performance and extended battery life across multiple series configurations.
| Battery Capacity Limited | Unlimited |
| Battery Count Limited | 2S~unlimited (At least balance 2 cells) |
| Battery Type Limited | LiFePO4, LiMnO4, AGM, Gel, Flooded battery |
| Working Voltage | 2V~5V (2V batteries), 4V~9V (6V batteries), 9V~15V (12V batteries) |
| Power Consumption | <50mW per 1S |
| Balance Method | Energy Transfer & Dynamic |
| Acceptable Constant Balance Current | 6A |
| Peak Balance Current | 10A |
| Voltage Difference VS Balance Current | 300mV-1A; 1V-3A |
| Voltage Difference After Using Balancer | <10mV <30mV (12V lead acid) |
| Working Efficiency (1A balance current) | >94% |
| Working Temperature | -40°C to +80°C |
| Storage Temperature | -40°C to +100°C |
| BMS Limited | Can work with BMS or independently |
Battery balancer can keep batteries within 10mV and double battery lifespan
Yes, absolutely. Using the BMS and balancer together provides optimal performance. Most BMS systems are intelligent and can display battery information, but their balance performance may not be satisfactory. Adding our balancer will solve this problem effectively.
The power consumption is very low, only 50mW per cell.
Normally, if you don't use batteries for 2-3 months, you need to recharge them for proper maintenance. Since the balancer's power consumption is low, it won't consume much power. Whether you need to disconnect depends on your battery pack capacity. Contact us with your specific situation for professional advice.
Yes, that is possible. We have solutions for special batteries, such as using one balancer for two cells. We have many customers with special battery types who report excellent performance.
Lithium batteries, lead acid batteries, and super capacitors.
1-2 business days if in stock. 1-3 weeks for volume orders.
All long pleasant business starts from good communication.
We welcome your inquiries and are always available to answer your questions. Even if we can't make a deal, we're happy to share information and learn from each other.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!