| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | Li-ion BMS smart version 3S 12V 30A-60A for battery pack electric tool |
| current | 80A |
| Battery Type | lifepo4 |
| Terminal | Screw terminal |
| Pack Voltage | 12V |
| Net weight | 0.5KG |
| Application | Electric motorcycle, bike,solar energy storage |
| Port | comment port |
| Package | Carton/box |
| Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | li-ion battery 4S 12V 80A-120A |
| Certification | FCC,CE,ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ROHS 48V 300A Smart Bms For 16S LifePO4 Battery Pack
UART USB 8S24V80A Bms For Lithium Ion Battery
NTC 100A 16S 48V Battery Management System BMS
3.2V Lithium Battery 8S24V 150A Bms In Battery
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | Li-ion BMS smart version 3S 12V 30A-60A for battery pack electric tool | current | 80A |
| Battery Type | lifepo4 | Terminal | Screw terminal |
| Pack Voltage | 12V | Net weight | 0.5KG |
| Application | Electric motorcycle, bike,solar energy storage | Port | comment port |
| Package | Carton/box | Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | li-ion battery 4S 12V 80A-120A | Certification | FCC,CE,ROHS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | CAN Function Lifepo4 Battery ,UART Lifepo4 Battery ,80A Bms Lifepo4 Battery | ||
Advanced battery management system designed for reliable performance in demanding applications.
Engineered by a team of 100 senior engineers and manufactured in 10 million level production facilities.
Compact size with large capacity, featuring faster reaction times and intelligent processing for complex project requirements.
Professional-grade protection featuring waterproof, dustproof, and shockproof capabilities.
Deligreen BMS can be widely used for:
1 piece minimum order quantity.
We maintain a 1000 square meter warehouse with over 1400 different models. In-stock items ship within 1-2 business days. Out-of-stock items typically ship in 3-10 days depending on requirements and quantity.
Three-year warranty with free replacement for any quality issues within 1 business day.
Smart BMS features connectivity options including UART, RS485, and CAN for real-time battery monitoring via PC and phone. Smart BMS systems offer advanced functionality at a higher cost point.
Available in 3S to 32S configurations with 10A to 500A capacity for LFP, NCM, and LTO battery chemistries.
We warmly welcome visits and inquiries. All successful business relationships begin with good communication. We're always available to answer your questions and explore opportunities for collaboration.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!