| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 working days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 20ah |
| Nominal voltage | 2.4v |
| Internal impedence | ≤0.5MΩ |
| cycle life | 20000 times |
| MCC | 200A |
| MCDC | 400A |
| Net Weight | 515g |
| size | W116 × D22 × H106 mm |
| Brand Name | Deligreen |
| Model Number | 2.4v20ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
Gree Yinlong Lithium Titanate Battery 2.3V Prismatic 110ah LTO Battery Cell Low
Yinlong Gree Lithium Titanate Battery 2.3V Prismatic 155ah LTO Battery Cell Fast
Gree Titanate Yinlong Authorised distributor Grade A+ Lithium Ion Cylindrical
High Safety Yinlong Brand New Class A LTO Battery 2.3V 35ah 66160 Lithium
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 working days | Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 20ah | Nominal voltage | 2.4v |
| Internal impedence | ≤0.5MΩ | cycle life | 20000 times |
| MCC | 200A | MCDC | 400A |
| Net Weight | 515g | size | W116 × D22 × H106 mm |
| Brand Name | Deligreen | Model Number | 2.4v20ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | Scib Lto Prismatic Cell ,20ah Lto Prismatic Cell ,20C Lithium Battery Cell | ||
| Item | Parameters | Remark |
| Rated Capacity | 20ah | |
| Nominal Voltage | 2.3V | |
| Internal Impedance | ≤0.5mΩ | Internal resistance measured at AC 1kHz after 50% charged. |
| Standard Charge Cut-off Voltage | 2.8V | |
| Standard Discharge Cut-off Voltage | 1.5V | |
| Output power | 1200W* (SOC 50%, 10s, 25℃) |
25℃±5℃ |
| Continuous discharge current | 3C(60A) | |
| Maximum Continuous Disharge Current | 16C(320A) | |
| Peak discharge current | 35C(700A) | |
| Input power | 1100W* (SOC 50%, 10s, 25℃) |
|
| Size | W116 × D22 × H106 mm | |
| Weight | 515g |
![]()
![]()
![]()
1,Safest Lithium chemistry with high energy density2, Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current
and over temperature
3,Efficient & long-lasting up to 20000+ cycles
4, Energy capacity hours of 40AH last 1HR
5,Internal cell balancing
6,Wide temperature range:-40℃~ 60℃7,<3% yearly discharge storage with tripe safety protection
8,High capacity system with 40AH
What is LTO/Lithium titanate battery?
Deep cycle 25000 times 2.3V 35ah specification
Charging in 6 mins
![]()
![]()
6 mins fast charging
![]()
Yinlong technology of fast charging can make the time of charging 6-10 minutes.
Longer Lifespan(Lifecycles≥25000 times):
Applications
![]()
CASE FROM CUSTOMERS
![]()
![]()
![]()
About the Transportation&Delivery
1. Shippment to USA:By sea+Express(DDP,Tax free)
ETD:5-8 days
ETA:25-35 days after sailing(This is the delivery time for most orders. Please wait patiently or contact us online)
The tracking will be updated after pick up by local express.Usually it will take around 15-25 days after sailing.
2. Shipment to EU:By railway+Express(DDP,Tax free).Except Switzerland,Romania
ETD:5-8 days
ETA:30-45 working days after shipping(This is the delivery time for most orders. Please wait patiently or contact us online)
The tracking will be updated after pick up by local express.Usually it will take around 25-40 working days after shipping.
About Yinlong
Yinlong is a company that integrates Titanium core materials, batteries, electric motor control, charging equipment, intelligent energy storage systems, and pure electric.It's a global comprehensive new energy industry group integrating vehicle research and development, production and sales.
Yinlong was well known as a LTO battery supplier,who also research and produce E-BUS etc.
FAQ
Q: What is the life expectancy of a Lithium battery?
A: The typical estimated life of the LTO battery is 20000 to 25000 charge cycles. One charge cycle is a period of use from fully charged, to fully discharged, and fully recharged again.
Q: 1. Where can I get the price?
A: Please Click Contact Now or Request a Quote. We will offer you the best quote in 24 hours after we get
the product specifications such as voltage capacity application etc.
Q:How can you guarantee your quality?
A: Normally we will send you a sample to confirm everything first. We will make the big order exactly
the same as you request. And we offer 1 year warranty for small battery packs, 2-3 years for battery
Q: What is your term for payment?
A: We accept T/T,L/C,Paypal, Western Union,Money Gram,Ali Express,Cash,etc.
Q: What kind of certificates do you have?
A:We can provided CE,ROHS,MSD,SHIPPING CERTIFICATIONS.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!