China UART USB 8S24V80A Bms For Lithium Ion Battery
  1. China UART USB 8S24V80A Bms For Lithium Ion Battery
  2. China UART USB 8S24V80A Bms For Lithium Ion Battery
UART USB 8S24V80A Bms For Lithium Ion Battery
  1. MOQ: 1
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms D/A, D/P, T/T, Western Union
Supply Ability 1000 pcs/day
Delivery Time 15 days
Packaging Details carton
charge voltage 24V
charge current 40A
over charge volt 3.75±0.25
over charge volt protect delay 1
Over charge volt release 3.55±0.05
constant discharge current 80A
peak discharge current 260±30
Balance current 35±5
Brand Name Deligreencs
Model Number lithium8S24V80A
Certification CE/UL/ROHS/FCC
Place of Origin china
Product Specification
Payment Terms D/A, D/P, T/T, Western Union Supply Ability 1000 pcs/day
Delivery Time 15 days Packaging Details carton
charge voltage 24V charge current 40A
over charge volt 3.75±0.25 over charge volt protect delay 1
Over charge volt release 3.55±0.05 constant discharge current 80A
peak discharge current 260±30 Balance current 35±5
Brand Name Deligreencs Model Number lithium8S24V80A
Certification CE/UL/ROHS/FCC Place of Origin china
Smart Battery Management System Common Port UART USB 8S24V80A
Why do we need battery management system?
What is battery management system BMS?
Why deligreen BMS?
Where to buy battery management system?
Deligreen!!
How does battery management system work?
How to choose the BMS that I need?
You need to make sure of following
2. charge current:Range 5A-250A
3. discharge current:Range 10A-500A
4. battery pack(series,parallel):3S-32S,customized optional
5. Peak discharge current:The highest discharge can a BMS stand
What smart/soft function does it have?
Every smart BMS has a bluetooth module along with the shippment,as well the USB-UART cable.
The other parts to be given according to the type you place.
Where to the BMS use?
  • Electric scooter
  • E-bike
  • Tourist sightseeing vehicle
  • Electric tricycle
  • Low speed EV
  • Emergency UPS
  • Solar street light
  • RV&Home energy storage
  • more application
BMS bluetooth common separate parameter
  Content Spec Unit
    80A 100A 120A 150A 200A 250A
Discharge constant discharge current 80 100 120 150 200 250 A
  peak discharge current 260±30 300±30 360±50 450±10 450±10 600±100 A
  Over current protection 260±30 300±30 360±50 450±10 450±10 600±100 A
charge charge voltage Series No.*3.65   V
  charge current 80 100 120 150 200 250 A
Over charge protection over charge volt 3.75±0.025   V
  over charge volt protect delay 1   S
  Over charge volt release 3.55±0.05   V
Power balancing Power balance volt 3.5   V
  balance release volt 3.5   V
  balance current 35±5   mA
Over discharge protection Over discharge detect volt 2.2±0.1   V
  Over discharge detect delay 1   S
  Over discharge volt release 2.7±0.05   V
Over current protection Over current detect delay 1   MS
  Over current protect release Off-load
Short circuit protection Short circuit protection External load short circuit
  Short circuit detect delay 250   uS
  Short circuit detect release Off-load
Temperature protection Temp protection none
resistance Main circuit resistor ≤20
Self-consumption Working current 100   uA
  Sleepy current(when battery is over discharged ) ≤20   uA
Working temp temp range -40~80
3 Steps to test the BMS
1. Make sure to use the attached detective wires of our bms.
The blck wire is for the total negative pole.
If the votage is different,it means wrong wiring.
If the value is 0,the BMS is good.
BMS instruction manual
First Preparation before installation
Make sure the batteries are of good consistency.The volt difference is no more than 0.05V,inner resistance is no more than 5mΩ,capacity difference lower than 30mAh. Connect the batteries in parallel first and then in series.the better performance of batteries consistency is, the higher performance of the BMS.
Second, wiring instructions
Step 1 B-(blue thick wire): Connect to battery pack total negative pole -
Step 2, Disconnect the wires for batteries from the BMS side.
B2+,B3+B4+......till the last red thick wire.
Step 4,Finishing all the wires to each batteries,don’t plug into the BMS directly. We suggest you use multimeter measure the voltage of two adjacent metal terminals(You can see the white connector with silver metal pins on the BMS).if the voltage is 3.0~4.2V(LiNCM),2.0~3.6V(LiFepo4), 1.5~2.75V(LTO),which means the wiring is correct.
Step 6 P-: Connect P-(black thick wire) to load - and charger -
(if you ordered “common port”)
Charger+ connect to C-(yellow wire) load+ connect to P-(Black thick wire)
(if you ordered “separate port”)
Step 7 charger+ and load+ connect to battery +,please use thick wire
FAQ:
Q:Which current of the PCB should i choose?
A:Take 13S 48V pack as an example: Which PCB you should choose depends on the power of your motor or the current limitation of your controller. Below 350W ,you can choose 16A.Below 500W, you can choose 18A, Below 800W, you can choose 35A,Below 1KW, you can choose 60A. Above 1200W, the same. If you are not sure, please contact us freely.
Q:What battery types do your BMS work with?
Q:What BMS range can you supply?
A:Deligreen is a professional BMS supllier with abundant BMS range.Series from 3S-32S,Current from 10A-500A,if you need more series,pls contact us.