China NCM 6S 24V 40A UART 18650 Battery Bms For EV
  1. China NCM 6S 24V 40A UART 18650 Battery Bms For EV
  2. China NCM 6S 24V 40A UART 18650 Battery Bms For EV
NCM 6S 24V 40A UART 18650 Battery Bms For EV
  1. MOQ: 1
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms D/A, D/P, T/T, Western Union
Supply Ability 1000 pcs/day
Delivery Time 15 days
Packaging Details carton
charge voltage 25.5V
charge current 20A
over charge volt 4.25±0.05
over charge volt protect delay 1
Over charge volt release 4.15±0.05
constant discharge current 40A
peak discharge current 120±20
Balance current 30±5
Brand Name Deligreencs
Model Number NCM6S24V40A
Certification CE/UL/ROHS/FCC
Place of Origin china
Product Specification
Payment Terms D/A, D/P, T/T, Western Union Supply Ability 1000 pcs/day
Delivery Time 15 days Packaging Details carton
charge voltage 25.5V charge current 20A
over charge volt 4.25±0.05 over charge volt protect delay 1
Over charge volt release 4.15±0.05 constant discharge current 40A
peak discharge current 120±20 Balance current 30±5
Brand Name Deligreencs Model Number NCM6S24V40A
Certification CE/UL/ROHS/FCC Place of Origin china
High Light NCM 6S 18650 battery bms40A UART 18650 battery bms40A 6S ev battery management system
NCM Battery Management System BMS 6S 24V 40A with UART
Where does the BMS use?
  • Electric scooter
  • E-bike
  • Tourist sightseeing vehicle
  • Electric tricycle
  • Low speed EV
  • Emergency UPS
  • Solar street light
  • RV&Home energy storage
  • more application
If you have batteries used in these applications,you must use a BMS.
Connection diagrame
NOTE:Pls kindly follow up the guide,in case the battery gets burnt by short circuit.
2, The sequence of connecting wires for BMS:
Notes: PIs ensure to use balancing wires from Daly!
  • Do not insert the connector directly after the wires were connected. Measure the voltage between two adjacent metal terminals on the back of the connector. If it is Li-ion battery, the voltage should be between 3.0 ~ 4.2V, Lifepo4 battery should be between 2.0 ~ 3.6V, and LTO battery should be between 1.5~ 2.75V;
  • After the wiring sequence and voltage are confirmed to be correct, then insert into BMS; .
  • The last step to connect B-(thick blue wire) with battery pack's total negative pole.
After finished wiring:
BMS 6S 24V 40A Specification
Datasheet for 3.7V Li-ion BMS( 10A-60A )
  Content Spec Unit Remark
    10A 15A 20A 30A 40A 50A 60A A
Discharge Constant discharge current 10 15 20 30 40 50 60 A
  Over-discharge current protection 30±5 50±5 60±10 100±20 120±20 150±30 180±30 A
Charge Charge voltage Series No. * 4.25 V
  Charge current 5 8 10 15 20 25 30 A Common port
  Charge current 8A as default A Separate port
Over charge protection Overcharge volt 4.25±0.05 V
  Overcharge volt protect delay 1 S
  Over charge volt release 4.15±0.05 V
Power balancing Power balance volt 4.18 V
  Balance release volt 4.18 V
  Balance current 30±5 mA
Over discharge protection Over discharge detect volt 2.7±0.1 V
  Over discharge detect delay 1 S
  Over discharge volt release 3.0±0.05 V
Over current protection Over current detect delay 1 MS
  Over current protect release Off load
Short circuit protection Short circuit protection External load short circuit
  Short circuit detect delay 250 uS
  Short circuit detect release Disconnect load
Temperature protection Temp protection charge<0℃, discharge>70℃ Need extra customization
Resistance Main circuit resistor ≤20
Self-consumption Working current ≤100 uA
  Sleepy current(when battery is over discharged ) ≤20 uA
Working temp Temp range -20~70
Storage temp Temp range -40~80
The separate parts of smart BMS
  • Two wheels style heatsinks
  • Wave style heatsink
  • High current board(with 3mm pure copper port)
  • BMS PCBA
  • Thermally conductive silica gel
  • Pure aluminum heatsink
What smart/soft function does it have?
Every smart BMS has a bluetooth module along with the shippment,as well the USB-UART cable.
The other parts to be given according to the type you place.
OUR PRODUCTION
Package
FAQ:
Q:Which current of the PCB should i choose?
A:Take 13S 48V pack as an example: Which PCB you should choose depends on the power of your motor or the current limitation of your controller. Below 350W ,you can choose 16A.Below 500W, you can choose 18A, Below 800W, you can choose 35A,Below 1KW, you can choose 60A. Above 1200W, the same. If you are not sure, please contact us freely.
Q:What battery types do your BMS work with?
Q:What BMS range can you supply?
A:Deligreen is a professional BMS supllier with abundant BMS range.Series from 3S-32S,Current from 10A-500A,if you need more series,pls contact us.