China NCM 3S 12V 40A Battery Management System BMS
  1. China NCM 3S 12V 40A Battery Management System BMS
  2. China NCM 3S 12V 40A Battery Management System BMS
NCM 3S 12V 40A Battery Management System BMS
  1. MOQ: 1
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms D/A, D/P, T/T, Western Union
Supply Ability 1000 pcs/day
Delivery Time 15 days
Packaging Details carton
charge voltage 17V
charge current 20A
over charge volt 4.25±0.05
over charge volt protect delay 1
Over charge volt release 4.15±0.05
constant discharge current 40A
peak discharge current 120±20
Balance current 30±5
Brand Name Deligreencs
Model Number NCM3S12V40A
Certification CE/UL/ROHS/FCC
Place of Origin china
Product Specification
Payment Terms D/A, D/P, T/T, Western Union Supply Ability 1000 pcs/day
Delivery Time 15 days Packaging Details carton
charge voltage 17V charge current 20A
over charge volt 4.25±0.05 over charge volt protect delay 1
Over charge volt release 4.15±0.05 constant discharge current 40A
peak discharge current 120±20 Balance current 30±5
Brand Name Deligreencs Model Number NCM3S12V40A
Certification CE/UL/ROHS/FCC Place of Origin china
High Light 3S 12V Battery Management System BMS12V 40A Battery Management System BMS3S 12V lithium bms system
Lithium-ion battery management system BMS NCM 3S 12V 40A
Before you placing the order.
Why do we need battery management system?
What is battery management system BMS?
Where to buy battery management system?
Deligreen!!
How does battery management system work?
Lithium-ion battery management system BMS NCM 3S 12V 40A Specification
Datasheet for 3.7V Li-ion BMS( 10A-60A )
  Content Spec Unit Remark
10A 15A 20A 30A 40A 50A 60A A
Discharge Constant discharge current 10 15 20 30 40 50 60 A
Over-discharge current protection 30±5 50±5 60±10 100±20 120±20 150±30 180±30 A
Charge Charge voltage Series No. * 4.25 V
Charge current 5 8 10 15 20 25 30 A Common port
Charge current 8A as default A Separate port
Over charge protection Overcharge volt 4.25±0.05 V
Overcharge volt protect delay 1 S
Over charge volt release 4.15±0.05 V
Power balancing Power balance volt 4.18 V
Balance release volt 4.18 V
Balance current 30±5 mA
Over discharge protection Over discharge detect volt 2.7±0.1 V
Over discharge detect delay 1 S
Over discharge volt release 3.0±0.05 V
Over current protection Over current detect delay 1 MS
Over current protect release Off load
Short circuit protection Short circuit protection External load short circuit
Short circuit detect delay 250 uS
Short circuit detect release Disconnect load
Temperature protection Temp protection charge<0℃, discharge>70℃ Need extra customization
Resistance Main circuit resistor ≤20
Self-consumption Working current ≤100 uA
Sleepy current(when battery is over discharged ) ≤20 uA
Working temp Temp range -20~70
Storage temp Temp range -40~80
Connection diagrame
Pls kindly follow up the guide,in case the battery gets burnt by short circuit.
2, The sequence of connecting wires for BMS:
Notes: PIs ensure to use balancing wires from Daly!
  • Do not insert the connector directly after the wires were connected. Measure the voltage between two adjacent metal terminals on the back of the connector. If it is Li-ion battery, the voltage should be between 3.0 ~ 4.2V, Lifepo4 battery should be between 2.0 ~ 3.6V, and LTO battery should be between 1.5~ 2.75V;
  • After the wiring sequence and voltage are confirmed to be correct, then insert into BMS; .
  • The last step to connect B-(thick blue wire) with battery pack's total negative pole.
After finished wiring:
The separate parts of smart BMS
  • Two wheels style heatsinks
  • Wave style heatsink
  • High current board(with 3mm pure copper port)
  • BMS PCBA
  • Thermally conductive silica gel
  • Pure aluminum heatsink
What smart/soft function does it have?
Application
FAQ:
Q:Which current of the PCB should i choose?
A:Take 13S 48V pack as an example: Which PCB you should choose depends on the power of your motor or the current limitation of your controller. Below 350W ,you can choose 16A.Below 500W, you can choose 18A, Below 800W, you can choose 35A,Below 1KW, you can choose 60A. Above 1200W, the same. If you are not sure, please contact us freely.
Q:What battery types do your BMS work with?
Q:What BMS range can you supply?
A:Deligreen is a professional BMS supllier with abundant BMS range.Series from 3S-32S,Current from 10A-500A,if you need more series,pls contact us.