| Payment Terms | T/T,Western Union,D/A,D/P |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 12AH |
| Nominal voltage | 12.8V |
| Internal impedence | ≤70MΩ |
| cycle life | 2000 times |
| MCC | 12A |
| Max charging voltage | 14-14.6V |
| Net Weight | 1.5kg |
| Single package size | 151*98*95* 101mm |
| discharging cut-off voltage | 10V |
| Brand Name | Deligreen |
| Model Number | 12V12Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
12.8V 33Ah Bluetooth LiFePO4 Battery Pack For RV
Smart 12A 24Ah 12v Lithium Ion Battery Pack For Motorcycle
12.8V 9Ah Smart BMS Bluetooth LiFePO4 Battery Pack
Rechargeable 12.8V 12ah Bluetooth Lithium Battery For E Bike
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union,D/A,D/P | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 12AH | Nominal voltage | 12.8V |
| Internal impedence | ≤70MΩ | cycle life | 2000 times |
| MCC | 12A | Max charging voltage | 14-14.6V |
| Net Weight | 1.5kg | Single package size | 151*98*95* 101mm |
| discharging cut-off voltage | 10V | Brand Name | Deligreen |
| Model Number | 12V12Ah | Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 3C 12.8V bluetooth lithium battery ,2000 times 12Ah bluetooth lithium battery ,3C 2000 times Bluetooth Lithium Battery | ||
Select the best suitable lithium battery. Lithium battery type depends on different cathode materials.
| Cathode Material | Chemical Composition | Nominal Voltage | Energy Density | Cycle Life | Cost | Safety |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LCO | LiCoO2 | 3.7V | Medium | Low | High | Low |
| LMO | Li2Mn2O4 | 3.6V | Low | Medium | Low | Medium |
| LNO | LiNiO2 | 3.6V | High | Low | High | Low |
| LFP | LiFePO4 | 3.2V | Medium | High | Low | High |
| NCA | LiNixCoyAl(1-x-y)O2 | 3.6V | High | Medium | Medium | Low |
| NCM | LiNixCoyMn(1-x-y)O2 | 3.6V | High | High | Medium | Low |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 12Ah@0.2C |
| Energy | 153.6Wh |
| Internal Resistance | ≤70mΩ |
| Cycle Life | 2000 Cycles @ 0.2C Charging/Discharging, Until 70% Capacity |
| Self Discharge | 3.5% per month at 25°C |
| Max. Charging Voltage | 14.0~14.6V |
| Charging Mode | At 0°C~45°C temperature, charged to 14.6V at a constant current of 0.2C5A |
| Charging Current | 2.4A |
| Max. Charging Current | 6A |
| Discharging Current | 2.4A |
| Continuous Discharge Current | 12A |
| Max. Pulse Current | 30A (<3S) |
| Discharging Cut-off Voltage | 10V |
| Charge Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) @ 60±25% Relative Humidity |
| Discharge Temperature | -20°C to 60°C (-4°F to 140°F) @ 60±25% Relative Humidity |
| Storage Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) @ 60±25% Relative Humidity |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Cell & Format | IFR32700 N60, 4S2P |
| Casing | Plastic |
| Dimension (L×W×H×TH) | 151×98×95×101mm |
| Weight | Approx. 1.5Kg |
| Terminal | F2 |
| Items | Specification | Remarks |
|---|---|---|
| Nominal Capacity | 6000mAh | 0.2 C5A Discharge |
| Nominal Voltage | 3.2V | |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.0V | 0.2 C5A Discharge |
| Charge Limited Voltage | 3.65±0.03V | 0°C~45°C |
| Standard Charge Current | 0.2 C5A | 0°C~45°C |
| Standard Discharge Current | 0.2 C5A | -10°C~ +60°C |
| Rapid Charge Current | 0.5C5A | 0°C~45°C |
| Rapid Discharge Current | 0.5C5A | -10°C~ +60°C |
| Max. Discharge Current | 3C5A | Limited Voltage 2.0V |
| Max. Pulse Discharge Current | 5C5A | ms |
| Internal Impedance | ≤10mΩ | At AC 1kHz |
| Weight | About 141g | ±2g |
| Storage Temperature Range | ≤one month: -20°C ~ 45°C ≤three months: -20°C ~ 35°C ≤a year: -20°C ~ 25°C | Voltage of shipment: 2.8V~3.2V |
| Items | Specification | Remarks |
|---|---|---|
| Nominal Capacity | 6000mAh | 0.2 C5A Discharge |
| Nominal Voltage | 3.2V | |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.0V | 0.2 C5A Discharge |
| Charge Limited Voltage | 3.65±0.03V | 0°C~45°C |
| Standard Charge Current | 0.2 C5A | 0°C~45°C |
| Standard Discharge Current | 0.2 C5A | -10°C~ +60°C |
| Rapid Charge Current | 0.5C5A | 0°C~45°C |
| Rapid Discharge Current | 0.5C5A | -10°C~ +60°C |
| Max. Discharge Current | 3C5A | Limited Voltage 2.0V |
| Max. Pulse Discharge Current | 5C5A | ms |
| Internal Impedance | ≤10mΩ | At AC 1kHz |
| Weight | About 141g | ±2g |
| Storage Temperature Range | ≤one month: -20°C ~ 45°C ≤three months: -20°C ~ 35°C ≤a year: -20°C ~ 25°C | Voltage of shipment: 2.8V~3.2V |
Shipment to USA: By sea + Express (DDP, Tax free)
Shipment to EU: By railway + Express (DDP, Tax free). Except Switzerland, Romania
Other: Some remote areas not listed. Please provide shipping address and zip code to us to check.
Changsha Deligreen Power Co., LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider".
We combine newest technology, new ideas, hard-working and honest people to deliver exceptional products.
We focus on lithium rechargeable batteries, BMS, balancers, chargers and relative products.
Main applications include: electric bicycles, scooters, motorhomes, AGVs, solar/wind systems, energy storage systems, trucks and more.
Our Promises:
Customers' satisfaction is our endless pursuit.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!