| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000 pcs/day |
| Delivery Time | 15 working days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 6AH |
| Nominal voltage | 12.8V |
| cycle life | 2000 times |
| Internal impedence | ≤70MΩ |
| MCC | 3A |
| Max charging voltage | 14-14.6V |
| Net Weight | 0.75kg |
| Single package size | 90*70*101* 107mm |
| discharging cut-off voltage | 10V |
| Brand Name | Deligreen |
| Model Number | 12.8V6ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
12.8V 33Ah Bluetooth LiFePO4 Battery Pack For RV
Smart 12A 24Ah 12v Lithium Ion Battery Pack For Motorcycle
12.8V 9Ah Smart BMS Bluetooth LiFePO4 Battery Pack
Rechargeable 12.8V 12ah Bluetooth Lithium Battery For E Bike
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 1000 pcs/day |
| Delivery Time | 15 working days | Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 6AH | Nominal voltage | 12.8V |
| cycle life | 2000 times | Internal impedence | ≤70MΩ |
| MCC | 3A | Max charging voltage | 14-14.6V |
| Net Weight | 0.75kg | Single package size | 90*70*101* 107mm |
| discharging cut-off voltage | 10V | Brand Name | Deligreen |
| Model Number | 12.8V6ah | Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china | ||
| High Light | 0.75kg 6Ah Bluetooth LiFePO4 Battery Pack ,0.75kg 2000 times Bluetooth LiFePO4 Battery Pack ,0.75kg ROHS Bluetooth LiFePO4 Battery Pack | ||
12.8V6Ah Rechargeable Lithium Ion Battery Pack With Built In Smart BMS Bluetooth
Lithium batteries utilize lithium metal or lithium alloy as positive/negative electrode material with non-aqueous electrolyte solution. They are categorized into:
Our lithium battery packs integrate battery cells, BMS, and outer casing for diverse applications including RV, solar systems, camping, energy storage, LED street lighting, golf carts, marine vessels, electric vehicles, and motorcycles.
Customization requires these parameters:
| Questions | Answer |
|---|---|
| Customer Name | |
| Product Application | |
| Battery cell requirement | |
| Nominal voltage and capacity | |
| Cut-off charge voltage | |
| Charge current | |
| Max continuous Discharge | |
| Peak current time | |
| BMS dimension | |
| Battery pack dimensions(mm) | |
| Outer box requirement | |
| Communication protocol | |
| Coding requirement | |
| Label requirement | |
| Other requirements |
Deligreen offers customized battery packs with or without BMS. Our expertise ensures you find the optimal solution for your needs.
Available for LiFePO4, LTO, and NCM batteries
| Content | Spec | Unit | Remark |
|---|---|---|---|
| Discharge Constant discharge current | 10-60A | A | |
| Over-discharge current protection | 30±5 to 180±30 | A | |
| Charge voltage | Series No. × 4.25 | V | |
| Charge current (Common port) | 5-30A | A | |
| Charge current (Separate port) | 8A default | A | |
| Over charge protection voltage | 4.25±0.05 | V | |
| Overcharge voltage protection delay | 1 | S | |
| Over charge voltage release | 4.15±0.05 | V | |
| Power balance voltage | 4.18 | V | |
| Balance release voltage | 4.18 | V | |
| Balance current | 30±5 | mA | |
| Over discharge detection voltage | 2.7±0.1 | V | |
| Over discharge detection delay | 1 | S | |
| Over discharge voltage release | 3.0±0.05 | V | |
| Over current detection delay | 1 | MS | |
| Over current protection release | Off load | ||
| Short circuit protection | External load short circuit | ||
| Short circuit detection delay | 250 | uS | |
| Short circuit detection release | Disconnect load | ||
| Temperature protection | charge<0℃, discharge>70℃ | ℃ | Need extra customization |
| Main circuit resistance | ≤20 | mΩ | |
| Working current | ≤100 | uA | |
| Sleep current (over discharged) | ≤20 | uA | |
| Working temperature | -20~70 | ℃ | |
| Storage temperature | -40~80 | ℃ |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 6Ah@0.2C |
| Energy | 76.8Wh |
| Internal Resistance | ≤70mΩ |
| Cycle Life | 2000 Cycles @ 0.2C Charging/Discharging, Until 70% Capacity |
| Self Discharge | ≤3.5% per month at 25°C |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max. Charging Voltage | 14.0~14.6V |
| Charging Mode | At 0°C~45°C temperature, charged to 14.6V at constant current of 0.2C5A |
| Charging Current | 1.2A |
| Max. Charging Current | 3A |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Discharging Current | 1.2A |
| Discharging Current | 6A |
| Max. Pulse Current | 20A (<3S) |
| Discharging Cut-off Voltage | 10V |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Charge Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) @ 60±25% Relative Humidity |
| Discharge Temperature | -20°C to 60°C (-4°F to 140°F) @ 60±25% Relative Humidity |
| Storage Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) @ 60±25% Relative Humidity |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Cell & Format | IFR32700 N60, 4S2P |
| Casing | Plastic |
| Dimension (L×W×H×TH) | 90×70×101×107mm |
| Weight | Approx. 0.75Kg |
| Terminal | F2 |
Please specify your preferred lithium battery cell:
| Items | Specification | Remarks |
|---|---|---|
| Nominal Capacity | 6000mAh | 0.2 C5A Discharge |
| Nominal Voltage | 3.2V | |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.0V | 0.2 C5A Discharge |
| Charge Limited Voltage | 3.65±0.03V | 0℃~45℃ |
| Standard Charge Current | 0.2 C5A | 0℃~45℃ |
| Standard Discharge Current | 0.2 C5A | -10℃~ +60℃ |
| Rapid Charge Current | 0.5C5A | 0℃~45℃ |
| Rapid Discharge Current | 0.5C5A | -10℃~ +60℃ |
| Max. Discharge Current | 3C5A | Limited Voltage 2.0V |
| Max. Pulse Discharge Current | 5C5A | ms |
| Internal Impedance | ≤10mΩ | At AC 1kHz |
| Weight | About 141g | ±2g |
| Storage Temperature Range | ≤1 month: -20℃ ~ 45℃ ≤3 months: -20℃ ~ 35℃ ≤1 year: -20℃ ~ 25℃ |
Voltage of shipment: 2.8V~3.2V |
| Items | Specification | Remarks |
|---|---|---|
| Nominal Capacity | 6000mAh | 0.2 C5A Discharge |
| Nominal Voltage | 3.2V | |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.0V | 0.2 C5A Discharge |
| Charge Limited Voltage | 3.65±0.03V | 0℃~45℃ |
| Standard Charge Current | 0.2 C5A | 0℃~45℃ |
| Standard Discharge Current | 0.2 C5A | -10℃~ +60℃ |
| Rapid Charge Current | 0.5C5A | 0℃~45℃ |
| Rapid Discharge Current | 0.5C5A | -10℃~ +60℃ |
| Max. Discharge Current | 3C5A | Limited Voltage 2.0V |
| Max. Pulse Discharge Current | 5C5A | ms |
| Internal Impedance | ≤10mΩ | At AC 1kHz |
| Weight | About 141g | ±2g |
| Storage Temperature Range | ≤1 month: -20℃ ~ 45℃ ≤3 months: -20℃ ~ 35℃ ≤1 year: -20℃ ~ 25℃ |
Voltage of shipment: 2.8V~3.2V |
Different rate discharge curve @25°C
Charge characteristics of capacity-voltage @0.2C & 0.5C, 25°C
Different temperature discharge curve @0.5C, 25°C
Charge characteristics of time-voltage @0.2C & 0.5C, 25°C
Different DOD discharge cycle life curve @0.5C, 25°C
Open circuit voltage VS SOC% @25°C
For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code for verification.
Changsha Deligreen Power Co., LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider" specializing in lithium rechargeable batteries, BMS, balancers, chargers, and related products.
Main applications include electric bicycles, scooters, motorhomes, AGVs, solar/wind systems, energy storage systems, and trucks.
Our Promises:
Customer satisfaction is our endless pursuit.
A: Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) batteries typically last 5-15 years or 2000 to 8000 charge cycles. One charge cycle represents use from fully charged to fully discharged and fully recharged.
A: Contact us or request a quote. We provide the best quote within 24 hours after receiving product specifications including voltage, capacity, and application details.
A: We send samples for confirmation before production. Bulk orders match sample specifications exactly. We offer 1-year warranty for small battery packs and 2-3 years for larger battery systems.
A: We accept T/T, L/C, Paypal, Western Union, Money Gram, Ali Express, and cash.
A: We provide CE, ROHS, MSD, and shipping certifications.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!