| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000 pcs/day |
| Delivery Time | 15 working days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 6AH |
| Nominal voltage | 12.8V |
| cycle life | 2000 times |
| Internal impedence | ≤70MΩ |
| MCC | 3A |
| Max charging voltage | 14-14.6V |
| Net Weight | 0.75kg |
| Single package size | 90*70*101* 107mm |
| discharging cut-off voltage | 10V |
| Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | 12.8V6ah-B |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
12.8V 33Ah Bluetooth LiFePO4 Battery Pack For RV
Smart 12A 24Ah 12v Lithium Ion Battery Pack For Motorcycle
12.8V 9Ah Smart BMS Bluetooth LiFePO4 Battery Pack
Rechargeable 12.8V 12ah Bluetooth Lithium Battery For E Bike
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 1000 pcs/day |
| Delivery Time | 15 working days | Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 6AH | Nominal voltage | 12.8V |
| cycle life | 2000 times | Internal impedence | ≤70MΩ |
| MCC | 3A | Max charging voltage | 14-14.6V |
| Net Weight | 0.75kg | Single package size | 90*70*101* 107mm |
| discharging cut-off voltage | 10V | Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | 12.8V6ah-B | Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china | ||
| High Light | 2000 times 12.8V Bluetooth LiFePO4 Battery Pack ,2000 times BMS Bluetooth LiFePO4 Battery Pack ,0.75kg BMS Bluetooth LiFePO4 Battery Pack | ||
Advanced lithium battery technology with integrated Bluetooth BMS for superior performance and monitoring capabilities.
Complete lithium battery systems including cells, BMS, and outer casing for diverse applications including RV, solar systems, camping, energy storage, LED lighting, golf carts, marine, and electric vehicles.
For precise pricing and specifications, please provide the following details:
| Questions | Answer |
|---|---|
| Customer Name | |
| Product Application | |
| Battery Cell Requirement | |
| Nominal Voltage and Capacity | |
| Cut-off Charge Voltage | |
| Charge Current | |
| Max Continuous Discharge | |
| Peak Current Time | |
| BMS Dimension | |
| Battery Pack Dimensions (mm) | |
| Outer Box Requirement | |
| Communication Protocol | |
| Coding Requirement | |
| Label Requirement | |
| Other Requirements |
Lithium iron phosphate cell technology with automatic protection for over-charge, over-discharge, over-current, and over-temperature
Thousands of cycles with 100% DOD under normal conditions
Internal cell balancing with no maintenance requirements
Approximately 40-50% lighter than comparable lead-acid batteries
Operational range from -20°C to 60°C
Support for series application (up to 51.2V) and parallel connections
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 6Ah @ 0.2C |
| Energy | 76.8Wh |
| Internal Resistance | ≤70mΩ |
| Cycle Life | 2000 Cycles @ 0.2C Charging/Discharging (Until 70% Capacity) |
| Self Discharge | ≤3.5% per month at 25°C |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Max. Charging Voltage | 14.0-14.6V |
| Charging Mode | At 0°C-45°C temperature, charged to 14.6V at constant current of 0.2C5A |
| Charging Current | 1.2A |
| Max. Charging Current | 3A |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Discharging Current | 1.2A |
| Max. Discharging Current | 6A |
| Max. Pulse Current | 20A (<3S) |
| Discharging Cut-off Voltage | 10V |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Charge Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) @ 60±25% Relative Humidity |
| Discharge Temperature | -20°C to 60°C (-4°F to 140°F) @ 60±25% Relative Humidity |
| Storage Temperature | 0°C to 45°C (32°F to 113°F) @ 60±25% Relative Humidity |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Cell & Format | IFR32700 N60, 4S2P |
| Casing | Plastic |
| Dimension (L×W×H×TH) | 90×70×101×107mm |
| Weight | Approx. 0.75Kg |
| Terminal | F2 |
Customize your battery pack with preferred lithium battery cells:
| Items | Specification | Remarks |
|---|---|---|
| Nominal Capacity | 6000mAh | 0.2 C5A Discharge |
| Nominal Voltage | 3.2V | |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.0V | 0.2 C5A Discharge |
| Charge Limited Voltage | 3.65±0.03V | 0°C-45°C |
| Standard Charge Current | 0.2 C5A | 0°C-45°C |
| Standard Discharge Current | 0.2 C5A | -10°C to +60°C |
| Rapid Charge Current | 0.5C5A | 0°C-45°C |
| Rapid Discharge Current | 0.5C5A | -10°C to +60°C |
| Max. Discharge Current | 3C5A | Limited Voltage 2.0V |
| Max. Pulse Discharge Current | 5C5A | ms |
| Internal Impedance | ≤10mΩ | At AC 1kHz |
| Weight | About 141g | ±2g |
| Storage Temperature Range | ≤1 month: -20°C-45°C ≤3 months: -20°C-35°C ≤1 year: -20°C-25°C |
Voltage of shipment: 2.8V-3.2V |
Note: For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code for verification.
Changsha Deligreen Power Co., LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider" specializing in lithium rechargeable batteries, BMS, balancers, chargers, and related products.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!