| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000 pcs/day |
| Delivery Time | 15 working days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 60AH |
| Nominal voltage | 24V |
| cycle life | 2000 times |
| Internal impedence | ≤50MΩ |
| Max charging voltage | 14-14.6V |
| Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | 24V60ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
12.8V 33Ah Bluetooth LiFePO4 Battery Pack For RV
Smart 12A 24Ah 12v Lithium Ion Battery Pack For Motorcycle
12.8V 9Ah Smart BMS Bluetooth LiFePO4 Battery Pack
Rechargeable 12.8V 12ah Bluetooth Lithium Battery For E Bike
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 1000 pcs/day |
| Delivery Time | 15 working days | Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 60AH | Nominal voltage | 24V |
| cycle life | 2000 times | Internal impedence | ≤50MΩ |
| Max charging voltage | 14-14.6V | Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | 24V60ah | Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china | ||
| High Light | 60Ah 24V LiFePO4 Battery Pack ,2000 times 24V LiFePO4 Battery Pack ,24V 60Ah custom lithium ion battery | ||
24V 60Ah LiFePO4 Lithium Phosphate Battery Pack For Tricycle Three-Wheeler Rickshaw
| Battery Type | LiFePO4 Battery | Lead Acid Battery |
|---|---|---|
| Nominal Voltage | 3.2V | 2V |
| Energy Density | 180Wh/kg | 30Wh/kg |
| Weight | Light | Heavy |
| CBM | Small | Big |
| Safety Rate | High | Low |
| Cycles | 3500 | 500 |
| Memory Effect | No | Yes |
| Environmental Impact | Eco-friendly, pollution-free | Polluting |
Lithium battery packs are complete systems containing lithium batteries, BMS, and outer casing. They are widely used in various applications including RV, caravan, solar systems, camping, energy storage, LED street lighting, golf carts, marine applications, boats, electric cars, motorcycles, and more.
Deligreen supplies customized battery packs with optional BMS or without BMS versions. Our expertise helps you find the optimal solution for your needs.
| Model | IFR32700 | 4S10P |
| Casing Material | Nickel plated steel |
| Standard Capacity | 60Ah (0.2C5A) |
| Rated Voltage | 25.6V | 3.20V (Work voltage) |
| Max Charge Voltage | 28.8V | 3.65V (Single Ave. charge Voltage) |
| Cut-off Voltage | 20V | 2.50V (Single Ave. Discharge Voltage) |
| Standard Charge Current | 24A | 0.4C |
| Charging Time | Approximately 5 hours |
| Max Continuous Discharge Current | 60A | 1.0C |
| Peak Discharge Current | 120A | 2.0C (10 seconds) |
| Battery Dimensions | 483 × 170 × 240mm (L × W × H) |
| Total Weight | Approximately 15kg |
| Impedance | ≤ 20mΩ (Max, at 1000Hz) |
| Charge Method | CC/CV Standard (0℃~45℃) |
| Discharge Temperature | -20℃~45℃ |
| Storage Temperature | -20℃~45℃ |
Please confirm your preferred lithium battery cell type:
| Items | Specification | Remarks |
|---|---|---|
| Nominal Capacity | 1500mAh | 0.2 C5A Discharge |
| Nominal Voltage | 3.2V | |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.0V | 0.2 C5A Discharge |
| Charge Limited Voltage | 3.65±0.03V | 0℃~45℃ |
| Standard Charge Current | 0.2 C5A | 0℃~45℃ |
| Standard Discharge Current | 0.2 C5A | -10℃~ +60℃ |
| Rapid Charge Current | 0.5C5A | 0℃~45℃ |
| Rapid Discharge Current | 0.5C5A | -10℃~ +60℃ |
| Max. Discharge Current | 3C5A | Limited Voltage 2.0V |
| Max. Pulse Discharge Current | 5C5A | ms |
| Internal Impedance | ≤30mΩ | At AC 1kHz |
| Weight | About 42g | ±2g |
| Storage Temperature Range | ≤1 month: -20℃ ~ 45℃ ≤3 months: -20℃ ~ 35℃ ≤1 year: -20℃ ~ 25℃ |
Voltage of shipment: 3.2V~3.4V |
Built-in BMS provides comprehensive protection against over-charge, over-current, over-voltage, short circuit, and over-heat conditions. PCB is installed inside the battery for additional safety.
| Items | Specification | Remarks |
|---|---|---|
| Nominal Capacity | 6000mAh | 0.2 C5A Discharge |
| Nominal Voltage | 3.2V | |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.0V | 0.2 C5A Discharge |
| Charge Limited Voltage | 3.65±0.03V | 0℃~45℃ |
| Standard Charge Current | 0.2 C5A | 0℃~45℃ |
| Standard Discharge Current | 0.2 C5A | -10℃~ +60℃ |
| Rapid Charge Current | 0.5C5A | 0℃~45℃ |
| Rapid Discharge Current | 0.5C5A | -10℃~ +60℃ |
| Max. Discharge Current | 3C5A | Limited Voltage 2.0V |
| Max. Pulse Discharge Current | 5C5A | ms |
| Internal Impedance | ≤10mΩ | At AC 1kHz |
| Weight | About 141g | ±2g |
| Storage Temperature Range | ≤1 month: -20℃ ~ 45℃ ≤3 months: -20℃ ~ 35℃ ≤1 year: -20℃ ~ 25℃ |
Voltage of shipment: 2.8V~3.2V |
This battery is suitable for industrial, commercial, and residential purposes. Battery modules or units can be connected for renewable energy systems.
Shipping to USA: By sea + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days
ETA: 25-35 days after sailing
Tracking updates after local express pickup (typically 15-25 days after sailing)
Shipping to EU: By railway + Express (DDP, Tax free) - Excluding Switzerland, Romania
ETD: 5-8 days
ETA: 30-45 working days after shipping
Tracking updates after local express pickup (typically 25-40 working days after shipping)
For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code for verification.
Changsha Deligreen Power Co., LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider" specializing in lithium rechargeable batteries, BMS, balancers, chargers, and related products.
For any concerns, please email the manager: info@deligreenpower.com
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!