China Customized Lifepo4 Lithium Ion Battery Pack 12V 100AH With BMS Built In
  1. China Customized Lifepo4 Lithium Ion Battery Pack 12V 100AH With BMS Built In
  2. China Customized Lifepo4 Lithium Ion Battery Pack 12V 100AH With BMS Built In
  3. China Customized Lifepo4 Lithium Ion Battery Pack 12V 100AH With BMS Built In
  4. China Customized Lifepo4 Lithium Ion Battery Pack 12V 100AH With BMS Built In
Customized Lifepo4 Lithium Ion Battery Pack 12V 100AH With BMS Built In
  1. MOQ: 1 pc
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, alibaba trade assurance
Supply Ability 500 pcs per week
Delivery Time 5-8 working days
Packaging Details Carton
Product Name Customized Battery Pack Lifepo4 12V100AH Lithium Battery Pack With BMS Built-in
Typical capacity 100AH
Impedance(1kHz) ≤0.30mΩ
Terminal Screw terminal
Voltage 2.5v~3.65v
Temp. Condition -25 ~ 60℃
Appllication 1 pure electric sightseeing bus ,electric passenger car ,electric bus
Appllication 2 Pure electric special vehicle ,electric forklift truck ,Electric ships
Appllication 3 Rail transit vehicle ,aerospace field ,Energy Storage ,Scooter ,Solar
Package Carton/box
Brand Name Deligreencs 12V100ah
Model Number 12V100ah
Certification CE
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, alibaba trade assurance Supply Ability 500 pcs per week
Delivery Time 5-8 working days Packaging Details Carton
Impedance(1kHz) ≤0.30mΩ Terminal Screw terminal
Voltage 2.5v~3.65v Temp. Condition -25 ~ 60℃
Brand Name Deligreencs 12V100ah Model Number 12V100ah
Certification CE Place of Origin China
Customized Battery Pack Lifepo4 12V100AH Lithium Battery Pack With BMS Built-in
Product Description
No.
Item
Specification
1
Nominal Voltage
12V
2
Nominal Capacity
100AH
3
Inner Resistance
≤0.4mΩ [Fresh cell:(30%~40%SOC)]
4
Standard Charge Current
0.5C
Maximum Discharge
Current (Continuous)
1C
Cut Off Charging Voltage
3.65V
5
Standard Discharge Current
0.5C
Maximum Discharge
Current (Continuous)
1C
Cut-Off Discharging
Voltage
2.5V (Temp.)T>0°C
2.0V(Temp.)T≤0°C
6
Charging Operation Temperature
0°C ~ 65°C
Discharging Operation Temperature
-35°C ~ 65°C
7
Storage Conditions
Short-Term (Within 1 Month)
-20°C ~ 65°C
Storage Conditions
Long Term (Within 1 Year)
-20°C ~ 55°C
8
Storage Humidity
< 70%
9
Net Weight
15KG
10
Shell Material
Aluminum
11
Cycle Life
 ≥3000 cycles
12
Shipping Capacity
30%~40%
A letter to dear buyers:
We promise they are 100% original.
We promise they are brand new.
We promise we test capacity,voltage and inner resistance before shipping.
We promise full replacement for any damaged battery during shipping.
We promise full refund is the capacity is not as specified.
We think customer comes first. Reputation comes first.
Both quality and service are the life of Deligreen company.
We are not only caring about one time business but in hope of being long pleasant partner with you.
Look forward to working with more partners with the same value as us.
Brand Capacity In stock Brand Capacity In stock
CATL SY53AH Yes CALB 70AH 1-2 weeks
100AH Yes 100AH 1-2 weeks
120AH Yes 163AH 1-2 weeks
202AH Yes 230AH 1-2 weeks
271AH Yes GF 50AH 1-2 weeks
302AH Yes 86AH 1-2 weeks
310AH Yes 100AH Yes
EVE 50AH Yes 206AH 1-2 weeks
90AH Yes 277AH 1-2 weeks
230AH Yes REPT 280AH Yes
280AH Yes 280LAH Yes
LTO 30AH Yes LISHEN 202AH Yes
35AH Yes 272AH Yes
40AH Yes /
Application
Package
WHY CHOOSE US?
1,One-stop power provider including lithium battery
active balancer, BMS ,charger and other accessories.
2,Russial Poland/USA warehouse ensure quick delivery.
3,Factory direct price and whole life technical support.
4,Reliable warranty
Look for distributors! Make DIY Battery Easier!
FAQ
Q1:Are these new cells?
yes 100% ,factory direct.
Q2:Do you test capacity, voltage and internal resistance before shipping?
All batteries are strictly tested before shipment.
voltage difference within 10mV, capacity difference within 2%.