| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 280AH |
| cycle life | 6000 times |
| Internal impedence | ≤0.40mΩ |
| MCC | 280A |
| MCDC | 280A |
| Net Weight | 5.25KG |
| size | 174*72*205mm |
| Brand Name | EVE |
| Model Number | 280Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V | Nominal capacity | 280AH |
| cycle life | 6000 times | Internal impedence | ≤0.40mΩ |
| MCC | 280A | MCDC | 280A |
| Net Weight | 5.25KG | size | 174*72*205mm |
| Brand Name | EVE | Model Number | 280Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | Lifepo4 Deep Cycle Battery 3.2v 280ah ,Lishen 272ah Lifepo4 Deep Cycle Battery ,Solar System Lishen 3.2 V 272ah Battery | ||
Poland stock for EU fast delivery, tax and duty, shipping free
| Product Name | 3.2V 280Ah LiFePO4 Battery Grade A Lishen 272Ah Deep Cycle Solar System |
|---|
| Nominal Capacity | 280.0 Ah @ 0.5C discharge |
|---|---|
| Nominal Voltage | 3.2V |
| Cycle Life | ≥6000 cycles |
| Max Charge Current | 1C (280 Amper) |
| Charging Temperature | 0℃~55℃ |
| Storage Humidity | <70% |
| Dimension | 174×72×205mm |
| Weight | 5.25kg |
Model: This is LF280N model. Please contact us when you need LF280K.
Quality: LF280N comes with intact QR code, brand new, Grade A quality.
Terminal Types: Two types available - screw terminal type with caps, or welded terminals depending on batches. Please confirm terminal type with us.
Accessories: Includes free busbars, screws, and nuts for assembling connection.
Stock Locations: Warehouses in Las Vegas, US and Poland. Contact us for stock availability and cost.
Real Capacity: 280Ah-285Ah
Screw connected - the prismatic battery cell can be easily mounted/connected with busbars and screws. Suitable for DIY projects.
All batteries undergo thorough testing before shipment:
Deep cycle capability with more than 2000 cycles lifespan - longer life than lead acid batteries.
Secure packaging with foams and UN carton for safe transportation:
Please check all batteries voltage and inner resistance to ensure they are balanced before DIY assembly. All batteries are tested before shipment, but additional testing is recommended.
Basic knowledge of electronics and battery assembling is required. No refund or warranty for unprofessional operations.
Some cells may have small scratches due to moving or transportation, but this does not affect usage.
Shipping to USA: By sea + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days | ETA: 25-35 days after sailing
Shipping to EU: By railway + Express (DDP, Tax free) - Except Switzerland, Romania
ETD: 5-8 days | ETA: 30-45 working days after shipping
For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code for verification.
| Area | Shipping Method | Shipping Time | VAT |
|---|---|---|---|
| EU | By train + delivery to door | 30-45 business days | No VAT |
| EU | By truck + delivery to door | 20-30 business days | No VAT |
| US | By ocean + delivery to door | 50-60 business days | No VAT |
| Australia | By ocean + delivery to door | 20-30 business days | No VAT |
| Thailand | By ocean + delivery to door | 15-20 business days | No VAT |
| ALL | UPS | 5-8 business days | With VAT |
| ALL | By air | 7-12 business days | Depends |
We can ship to other countries - contact us for details. We prioritize honesty and reliability over cheap but unreliable shipping methods.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!