| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 280AH |
| cycle life | 6000 times |
| Internal impedence | ≤0.40mΩ |
| MCC | 280A |
| MCDC | 280A |
| Net Weight | 5.25KG |
| size | 174*72*205mm |
| Brand Name | EVE |
| Model Number | 280Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V | Nominal capacity | 280AH |
| cycle life | 6000 times | Internal impedence | ≤0.40mΩ |
| MCC | 280A | MCDC | 280A |
| Net Weight | 5.25KG | size | 174*72*205mm |
| Brand Name | EVE | Model Number | 280Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | EVE 280ah 3.2v Lifepo4 Battery ,280K 6000 Cycles 3.2v Lifepo4 Battery ,Solar System Lifepo4 Battery 280ah | ||
EU Poland stock EVE 280ah LF280N 280K 6000 Cycles Grade A 3.2v Lifepo4 Battery for Solar System. Fast delivery from Poland warehouse with tax and duty included, shipping free.
| Specification | Value |
|---|---|
| Nominal capacity | 280.0 Ah @ 0.5C discharge |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Cycle Life | ≥6000 cycles |
| Max Charge Current | 1C (280Amper) |
| Charging Temperature | 0℃~55℃ |
| Storage Humidity | <70% |
| Dimension | 174×72×205mm |
| Weight | 5.25kg |
Screw-connected prismatic battery cells enable easy mounting and connection with busbars and screws. Suitable for DIY projects.
All batteries undergo thorough testing before shipment to ensure quality and performance.
Deep cycle capability with more than 2000 cycles lifespan - significantly longer than lead acid batteries.
Secure packaging with foam inserts and UN-certified cartons for safe transportation.
Ideal for multiple applications including golf carts, RVs, solar storage systems, e-motorcycles, home energy storage systems, powerwalls, and more.
Check all battery voltages and internal resistance before DIY assembly to ensure balance. While all batteries are tested before shipment, we recommend additional testing upon receipt. Basic electronics and battery assembly knowledge is required. No refund or warranty for unprofessional operations. Minor scratches may occur during transportation but do not affect performance.
Method: Sea + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days
ETA: 25-35 days after sailing
Tracking updates after local express pickup (typically 15-25 days after sailing)
Method: Railway + Express (DDP, Tax free) - Excludes Switzerland, Romania
ETD: 5-8 days
ETA: 30-45 working days after shipping
Tracking updates after local express pickup (typically 25-40 working days after shipping)
For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code for verification.
| Area | Shipping Method | Shipping Time | VAT |
|---|---|---|---|
| EU | Train + Door Delivery | 30-45 business days | No VAT |
| EU | Truck + Door Delivery | 20-30 business days | No VAT |
| US | Ocean + Door Delivery | 50-60 business days | No VAT |
| Australia | Ocean + Door Delivery | 20-30 business days | No VAT |
| Thailand | Ocean + Door Delivery | 15-20 business days | No VAT |
| ALL | UPS | 5-8 business days | With VAT |
| ALL | Air Freight | 7-12 business days | Depends |
Choose your preferred shipping method. We ship to other countries - contact us for details. We prioritize honesty and reliability over cheap but unreliable alternatives.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!