| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 272AH |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Internal impedence | ≤0.3MΩ |
| cycle life | 3500 times |
| MCC | 272A |
| MCDC | 272A |
| Net Weight | 5.235±0.1KG |
| Single package size | 175*73*205mm |
| Brand Name | Lishen |
| Model Number | LS-272Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 272AH | Nominal voltage | 3.2V |
| Internal impedence | ≤0.3MΩ | cycle life | 3500 times |
| MCC | 272A | MCDC | 272A |
| Net Weight | 5.235±0.1KG | Single package size | 175*73*205mm |
| Brand Name | Lishen | Model Number | LS-272Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | China |
| High Light | Lishen Lifepo4 Cells 3.2V 272ah ,Solar 3.2V 272ah LiFePO4 Battery Cell ,3.2V Lishen Lifepo4 Battery | ||
High-capacity lithium iron phosphate batteries designed for solar energy storage systems and 48V applications.
| Product Name | 3.2v 272AH |
|---|---|
| Battery Type | Lifepo4 Battery |
| Nominal Voltage | 3.2V |
| Nominal Capacity | 272AH |
| Charge Voltage | 3.65V |
| Discharge Cut-off Voltage | 3.65V |
| Internal Resistance | Less than 1 mΩ |
| Max Charge Current | Standard 20A, Fast 40A |
| Max Discharge Current | 272Amps |
| Charge Temperature | 0~45°C |
| Discharge Temperature | -20~60°C |
| Storage Temperature | -20~45°C |
| Cycle Life | More than 2000 times, DOD at 80% |
| Weight | About 5220g ±50g |
| Size | 204.8 x 173.6 x 72 (mm) |
EU Stock Available for fast delivery
Available capacities: 272ah, 280ah, 300ah, 302ah, 310ah cells
Lithium batteries use lithium metal or lithium alloy as the positive/negative electrode material with non-aqueous electrolyte solution.
| Cathode Material | Chemical Composition | Nominal Voltage | Energy Density | Cycle Life | Cost | Safety |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LCO | LiCoO2 | 3.7V | Medium | Low | High | Low |
| LMO | Li2Mn2O4 | 3.6V | Low | Medium | Low | Medium |
| LNO | LiNiO2 | 3.6V | High | Low | High | Low |
| LFP | LiFePO4 | 3.2V | Medium | High | Low | High |
| NCA | LiNixCoyAl(1-x-y)O2 | 3.6V | High | Medium | Medium | Low |
| NCM | LiNixCoyMn(1-x-y)O2 | 3.6V | High | High | Medium | Low |
| No. | Item | Spec | Remark |
|---|---|---|---|
| 1 | Battery Type | Lithium Ion Power Cell | ---- |
| 2 | Model | LS-272.0Ah | ---- |
| 3 | Size | 71.45mm × 173.8mm × 207.05mm | Including terminal |
| 4 | Weight | 5235 ±100g | ---- |
| 5 | Nominal Capacity | 272.0Ah | ---- |
| 6 | Nominal Energy | 870.4Wh | ---- |
| 7 | Working Voltage | 2.5V ~ 3.65V | ---- |
| 8 | AC Internal Resistance | ≤ 0.3mΩ | New battery, 30% SOC, 25±2℃ |
| 9 | DC Internal Resistance | ≤ 1.0mΩ | 50% SOC, 2C, 10s, 25±2℃ |
| 10 | Max Working Temperature | Charging: 0℃ ~ 55℃ Discharging: -25℃ ~ 60℃ |
---- |
| 11 | Optimum Working Temperature | Charging: 15℃ ~ 35℃ Discharging: 15℃ ~ 35℃ |
---- |
| 12 | Storage Temperature | 1 Month: -40℃ ~ 45℃ 6 Months: -20℃ ~ 35℃ |
*Storage in 20%-40% SOC or 3.275V~3.305V |
Detailed charging and discharging specifications across different temperature ranges and SOC levels.
| Charging Mode | SOC | -20℃~0℃ | 0℃~5℃ | 5℃~15℃ | 15℃~35℃ | 35℃~45℃ | 45℃~55℃ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MCCC | 0%~80% | Unable to charge | 0.3 I1 | 1 I1 | 1 I1 | 1 I1 | 0.5 I1 |
| 80%~100% | Unable to charge | 0.2 I1 | 0.8 I1 | 0.8 I1 | 0.6 I1 | 0.3 I1 | |
| Maximum Pulse Recharging Current | 50%(30s) | Unable to charge | 1 I1 | 2 I1 | 2 I1 | 2 I1 | 1 I1 |
| Discharging Mode | SOC | -25℃~-10℃ | -10℃~5℃ | 5℃~15℃ | 15℃~35℃ | 35℃~45℃ | 45℃~55℃ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MCDC | 20%~100% | 1 I1 | 1 I1 | 1 I1 | 1 I1 | 1 I1 | 0.5 I1 |
| 0%~20% | 0.5 I1 | 0.8 I1 | 0.8 I1 | 0.8 I1 | 0.8 I1 | 0.3 I1 | |
| Maximum Pulse Discharge Current | 50%(30s) | 2 I1 | 2 I1 | 2 I1 | 2 I1 | 2 I1 | 1 I1 |
| Temperature | -20℃ | -10℃ | 0℃ | 25℃ | 60℃ |
|---|---|---|---|---|---|
| Charging Current | 1 I1 | 1 I1 | 1 I1 | 1 I1 | 1 I1 |
| Discharging Capacity | ≥204Ah | ≥217.6Ah | ≥244.8Ah | ≥272Ah | ≥258.4Ah |
| Storage Condition | Charge Retention Rate | Capacity Recovery Rate |
|---|---|---|
| 55℃, 100% SOC, 7 days | ≥92% | ≥95% |
| 25℃, 100% SOC, 28 days | ≥92% | ≥95% |
| 45℃, 50% SOC, 28 days | - | ≥90% |
| Item | Cycle Life | Condition |
|---|---|---|
| Nominal Cycle Life | ≥3000 times | 25℃, standard charge and discharge, discharge capacity attenuates to 217.6Ah |
| Cycle Life in High Temp | ≥2000 times | 45℃, standard charge and discharge, discharge capacity attenuates to 217.6Ah |
Ideal for solar energy storage, electric vehicles, energy storage systems, and various industrial applications.
USA Delivery: By sea + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days | ETA: 25-35 days after sailing
Tracking updates after local express pickup (15-25 days after sailing)
EU Delivery: By railway + Express (DDP, Tax free) - Except Switzerland, Romania
ETD: 5-8 days | ETA: 30-45 working days after shipping
Tracking updates after local express pickup (25-40 working days after shipping)
For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code for verification.
Founded in 2010, we are a "Green Energy Solution Service Provider" specializing in lithium rechargeable batteries, BMS, balancers, chargers, and related products.
Our Promises:
Customers' satisfaction is our endless pursuit.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!