| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 272AH |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Internal impedence | ≤0.3MΩ |
| cycle life | 3500 times |
| MCC | 272A |
| MCDC | 272A |
| Net Weight | 5.235±0.1KG |
| Single package size | 175*73*205mm |
| Brand Name | Lishen |
| Model Number | LS-272Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 272AH | Nominal voltage | 3.2V |
| Internal impedence | ≤0.3MΩ | cycle life | 3500 times |
| MCC | 272A | MCDC | 272A |
| Net Weight | 5.235±0.1KG | Single package size | 175*73*205mm |
| Brand Name | Lishen | Model Number | LS-272Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | China |
| High Light | Solar Lifepo4 3.2 V 280ah Batteries ,FCC Lifepo4 3.2 V 280ah Batteries | ||
2022 in stock Lishen 3.2V 272ah 280ah Lifepo4 lithium batteries For Solar 48V
| Product Name | 3.2v 272AH |
|---|---|
| Battery type | Lifepo4 battery |
| Nominal Voltage(V) | 3.2v |
| Nominal Capacity(mAh) | 272AH |
| Charge Voltage | 3.65 V |
| Discharge cut-off voltage | 3.65 V |
| Internal Resistance | less than 1 mohms |
| Max charge current | Standard 20A, fast 40A |
| Max discharge current | 272Amps |
| Charge Temperature(℃) | 0~45Centigrade |
| Discharge Temperature(℃) | -20~60Centigrade |
| Storage Temperature(℃) | -20~45Centigrade |
| Cycle life | More than 2000 times, DOD at 80% |
| Weight(g) | About 5220g±50g |
| Size(mm) | 204.8x173.6x72(mm) |
| Cathode material | Chemical composition | Nominal voltage | Energy Density | Cycle life | Cost | Safety |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LCO | LiCoO2 | 3.7 V | Medium | Low | High | Low |
| LMO | Li2Mn2O4 | 3.6V | Low | Medium | Low | Medium |
| LNO | LiNiO2 | 3.6V | High | Low | High | Low |
| LFP | LiFePO4 | 3.2 V | Medium | High | Low | High |
| NCA | LiNixCoyAl(1-x-y)O2 | 3.6V | High | Medium | Medium | Low |
| NCM | LiNixCoyMn(1-x-y)O2 | 3.6V | High | High | Medium | Low |
| No. | Item | Spec | Remark |
|---|---|---|---|
| 1 | Battery type | Lithium ion power cell | ---- |
| 2 | Model | LS-272.0Ah | ---- |
| 3 | Size | 71.45mm*173.8mm*207.05mm | Including terminal |
| 4 | Weight | 5235±100g | ---- |
| 5 | Nominal capacity | 272.0Ah | ---- |
| 6 | Nominal energy | 870.4Wh | ---- |
| 7 | Working voltage | 2.5V~3.65V | ---- |
| 8 | AC internal resistance | ≤ 0.3mΩ | New battery,30%SOC,25±2℃ |
| 9 | DC internal resistance | ≤ 1.0mΩ | 50%SOC,2C,10s,25±2℃ |
| 10 | Max working temperature | Charging: 0℃ ~ 55℃ Discharging: -25℃ ~ 60℃ |
---- |
| 11 | Optimus working temperature | Charging: 15℃ ~ 35℃ Discharging: 15℃ ~ 35℃ |
---- |
| 12 | Storage temperature | 1 Month: -40℃~ 45℃ 6 Months: -20℃ ~ 35°C |
*storage in 20%-40%SOC or 3.275V~3.305V |
| Charging mode | SOC | -20℃~0℃ | 0℃ ~5℃ | 5℃ ~15℃ | 15℃ ~35℃ | 35℃ ~45℃ | 45℃ ~55℃ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MCCC | 0%~80% | Unable to charge | 0.3 I1 | 1 I1 | 1 I1 | 1 I1 | 0.5 I1 |
| 80%~100% | Unable to charge | 0.2 I1 | 0.8 I1 | 0.8 I1 | 0.6 I1 | 0.3 I1 | |
| Maximum pulse recharging current | 50%(30s) | Unable to charge | 1 I1 | 2 I1 | 2 I1 | 2 I1 | 1 I1 |
| Discharging mode | SOC | -25℃~-10℃ | -10℃ ~5℃ | 5℃ ~15℃ | 15℃ ~35℃ | 35℃ ~45℃ | 45℃ ~55℃ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MCDC | 20%~100% | 1 I1 | 1 I1 | 1 I1 | 1 I1 | 1 I1 | 0.5 I1 |
| 0%~20% | 0.5 I1 | 0.8 I1 | 0.8 I1 | 0.8 I1 | 0.8 I1 | 0.3 I1 | |
| Maximum pulse Discharge current | 50%(30s) | 2 I1 | 2 I1 | 2 I1 | 2 I1 | 2 I1 | 1 I1 |
| Temp | -20℃ | -10℃ | 0℃ | 25℃ | 60℃ |
|---|---|---|---|---|---|
| Charging current | 1 I1 | 1 I1 | 1 I1 | 1 I1 | 1 I1 |
| Discharging capacity | ≥204Ah | ≥217.6Ah | ≥244.8Ah | ≥272Ah | ≥258.4Ah |
| Storage condition | Charge retention rate | Capacity recovery rate |
|---|---|---|
| Temp: 55℃, SOC: 100%, Time: 7days | ≥92% | ≥95% |
| Temp: 25℃, SOC: 100%, Time: 28days | ≥92% | ≥95% |
| Temp: 45℃, SOC: 50%, Time: 28days | - | ≥90% |
| Item | Cycle life | Condition |
|---|---|---|
| Nominal cycle life | ≥3000 times | 25℃, standard charge and discharge, discharge capacity attenuates to 217.6Ah |
| Cycle life in high temp | ≥2000 times | 45℃, standard charge and discharge, discharge capacity attenuates to 217.6Ah |
Shipment to USA: By sea + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days
ETA: 25-35 days after sailing (This is the delivery time for most orders. Please wait patiently or contact us online)
The tracking will be updated after pick up by local express. Usually it will take around 15-25 days after sailing.
Shipment to EU: By railway + Express (DDP, Tax free). Except Switzerland, Romania
ETD: 5-8 days
ETA: 30-45 working days after shipping (This is the delivery time for most orders. Please wait patiently or contact us online)
The tracking will be updated after pick up by local express. Usually it will take around 25-40 working days after shipping.
Other: Some remote areas not listed. Please provide shipping address and zip code to us to check.
Changsha Deligreen Power Co. LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider".
Newest technology, new idea, hard-working and honest people.
Focus on lithium rechargeable battery, BMS, Balancer, charger and relative products.
Main application: electric bicycle, scooter, motorhome, AGV, solar/wind system, Energy storage system, truck and so on.
Our Promises:
Customers' satisfaction is our endless pursuing.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!