| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Input voltage range | AC 90~265V |
| Input current | 16A |
| Output Rated voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V |
| Max charging voltage | 66V |
| Max output current | 5-45A |
| Power factor | ≥0.99 Half load |
| Efficiency | ≥93% Full load |
| IP | IP66 |
| Application | motorcycles/boats/surfboards |
| Net Weight | 12kg |
| Single package size | 420*294*111 |
| Brand Name | Deligreen |
| Model Number | S2-6.6KW |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
AC 50kw EV Battery Charger For Lithium Ion Battery
6.6KW Waterproof IP66 EV Battery Charger With Fan
IP66 Waterproof 16A 3.3KW Marine Battery Charger
1200W 60v 20a Lithium Li Ion EV Battery Charger
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Input voltage range | AC 90~265V |
| Input current | 16A | Output Rated voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V |
| Max charging voltage | 66V | Max output current | 5-45A |
| Power factor | ≥0.99 Half load | Efficiency | ≥93% Full load |
| IP | IP66 | Application | motorcycles/boats/surfboards |
| Net Weight | 12kg | Single package size | 420*294*111 |
| Brand Name | Deligreen | Model Number | S2-6.6KW |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | China |
| High Light | 312V 6.6KW Car Lithium Battery Charger ,IP66 Fully Enclosed Car Battery Charger ,312V Battery Charger 6.6KW | ||
Deligreen 3.3kw/6.6kw fully enclosed frequency conversion pulse charger is specifically designed for electric vehicle power batteries according to national standards. This product features high efficiency, compact size, exceptional stability, long lifespan, and IP66 full waterproof technology for safe operation in any weather conditions.
Available with wide range input voltage (AC 90-265V) in addition to fixed 220V/110V input options.
| Input Voltage Range | Input Current | Output Rated Voltage | Max Charging Voltage | Max Charging Current | Power Factor | Efficiency |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AC 90-265V | ≤ 16A | 48V | 58.8V | 45A | ≥0.99 Half load | ≥93% Full load |
| 72V | 99V | 40A | ||||
| 84V | 116V | 40A | ||||
| 96V | 132V | 32A | ||||
| 144V | 198V | 23A | ||||
| 312V | 440V | 10A |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Input Frequency | 45-65Hz |
| Standby Power Consumption | ≤ 5W |
| Output Type | Constant pressure/current |
| Output Power | 3300W@220VAC, 2800W@110VAC, 2650W@90-265VAC 6600W@220VAC, 5600W@110VAC, 5280W@90-265VAC |
| CV Accuracy | ±1% |
| CC Accuracy | ±1% |
| Ripple Voltage Coefficient | 5% |
| Low Voltage Output | 13.8V CV, 5A rated current, 5.5A±0.5A max current |
| CAN Communication | Optional, Baud rate: 125Kbps, 250Kbps, 500Kbps |
| Protection Type | Specification |
|---|---|
| Input Over-voltage Protection | AC264V |
| Input Under-voltage Protection | AC90V |
| Output Over-voltage Protection | Yes |
| Output Start Voltage | 0.3 times rated voltage |
| Output Over-current Protection | Yes |
| Over Temperature Protection | Power down from 85℃, shut off at 90℃ |
| Short Circuit Protection | Stop output |
| Reverse Battery Protection | Stop output |
| Ground Protection | ≤ 100mΩ |
| CAN Communication Protection | Automatically stop output when CAN communication fails |
| Power Failure Protection | Yes |
| Specification | Details |
|---|---|
| Withstand Pressure | Input to output: 2000VAC≤10mA, Input to ground: 2000VAC≤12mA, Output to ground: 2000VAC≤10mA (1 minute) |
| Insulation Resistance | Input, output, signal end to shell ≥10MΩ (Test voltage 1000VDC) |
| Electromagnetic Immunity | Satisfy GB/T 18487.3-2001 11.3.1 |
| Electromagnetic Disturbance | Satisfy GB/T 18487.3-2001 11.3.2 |
| Harmonic Current | Satisfy GB 17625.1-2003 6.7.1.1 |
| Current Rise Time | ≤5S, Overshoot ≤5% |
| Off Response Time | 100% to 10%≤50mS, 100% to 0%≤200mS |
| Protection Level | IP66 |
| Vibration Resistance | 10-25Hz Amplitude 1.2mm, 25-500Hz 30m/s², each direction 8 hours |
| Noise | ≤60dB(Class A) |
| MTBF | 150,000 hours |
| Working Environment | Relative temperature 5%-95% without condensation |
| Operating Temperature | -20℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -30℃ ~ +90℃ |
No Alarm Status:
With Alarm Status:
Packaging: Product name, model, specification, and manufacturer name printed on label. Box contains product manual.
Transportation: Suitable for car, boat, and airplane transport. Protected from sun, moisture, and handled with care.
Storage: Store in packing box in clean, dry, well-ventilated environment at 5℃-40℃. Avoid sunlight, fire, and water. Shelf life: 2 years from manufacture date.
Communication speed: 250Kbps. Complies with CAN2.0B and J1939 standards. Uses 29 identifiers of CAN extended frame with priority-based addressing system.
USA Delivery: By sea + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days | ETA: 25-35 days after sailing
EU Delivery: By railway + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days | ETA: 30-45 working days after shipping
For remote areas, please provide shipping address and zip code for verification.
Contact Us: Deligreen supplies high quality car battery chargers that are highly accepted by customers. Please send your inquiry for prompt response and technical support.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!