| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 320AH |
| cycle life | 2000 times |
| Internal impedence | ≤0.40mΩ |
| MCC | 302A |
| MCDC | 302A |
| Net Weight | 5.5±0.2 Kg |
| size | 72*174*204mm |
| Brand Name | CATL |
| Model Number | 302Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V | Nominal capacity | 320AH |
| cycle life | 2000 times | Internal impedence | ≤0.40mΩ |
| MCC | 302A | MCDC | 302A |
| Net Weight | 5.5±0.2 Kg | size | 72*174*204mm |
| Brand Name | CATL | Model Number | 302Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | 320Ah LiFePO4 Battery ,310Ah LiFePO4 Battery | ||
Deligreen CATL 4PCS 3.2V 12V 302Ah LiFePO4 Battery 310Ah 320Ah Lithium For Solar System DIY with QR Code
Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL) is a global leader in the development and manufacturing of lithium-ion batteries, with businesses covering R&D, manufacturing and sales in battery systems for new energy vehicles and energy storage systems. The company is committed to providing cutting-edge solutions for global new energy applications.
| ITEM | CATL 60AH | CATL 75AH | CATL 100AH | CATL 240AH | CATL 271AH | CATL 310AH |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nominal capacity | 60AH | 75AH | 100AH | 240AH | 271AH | 310AH |
| Nominal voltage | 3.2V | 3.2V | 3.2V | 3.2V | 3.2V | 3.2V |
| Discharge cut-off voltage | 2.5V | 2.5V | 2.8V | 2.5V | 2.5V | 2.5V |
| Charge current | 12A(0.2CA to 3.65V) | 15A(0.2CA to 3.65V) | 20A | 48A | 54.2A | 62A 0.2C |
| Charge voltage | 3.65V | 3.65V | 3.65V | 3.65V | 3.65V | 3.65V |
| Max charge voltage | 3.7V | 3.7V | 3.7V | 3.7V | 3.7V | 3.7V |
| Fast charge current | 60A | 75A | 100A | 240A | 271A | 310A |
| Max continuous charge current | 60A | 75A | 100A | 240A | 271A | 310A |
| Max continuous discharge current | 90A | 112.5A | 100A | 240A | 271A | 310A |
| Weight | 1.69KG | 2.12KG | 2.3KG | 5.1KG | 5.33KG | 6KG |
| Size | 150.5*174.5*32.5mm | 128*174*48mm | 168*200*34.5mm | 200*174*75mm | 200*174*75mm | 72*174*204mm |
| Internal impedance | ≤0.7mΩ | ≤0.7mΩ | ≤0.7mΩ | ≤0.5mΩ | ≤0.3mΩ | ≤0.5mΩ |
| ITEM | CATL 302AH |
|---|---|
| Nominal capacity | 302Ah |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Discharge cut-off voltage | 2.5V |
| Charge current | 62A 0.2C |
| Charge voltage | 3.65V |
| Max charge voltage | 3.7V |
| Fast charge current | 310A |
| Max continuous discharge current | 2C for 60S,1C for continuous |
| Max Discharge Current | 2C for 60S,1C for continuous |
| Weight | 6KG |
| Size | 72*174*204mm |
| Cycle life | ≥3500 cycle |
3.2V LiFePO4 302AH large capacity, aluminum housing.
Capacity tested 320Ah with 30A/50A discharge current.
Screw connected - the prismatic battery cell can be easily mounted/connected with busbars/screws. You can handle it DIY.
Deep cycle, more than 2000 times life span. Longer life than lead acid battery.
This lithium battery is available for many applications:
Shipping to USA: By sea + Express (DDP, Tax free)
Shipping to EU: By railway + Express (DDP, Tax free). Except Switzerland, Romania
Other: Some remote areas not listed. Please provide shipping address and zip code to us to check.
Changsha Deligreen Power Co. LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider".
Our Promises:
The typical estimated life of the Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) battery is 5-15 years or 2000 to 8000 charge cycles. One charge cycle is a period of use from fully charged, to fully discharged, and fully recharged again.
Please Click Contact Now or Request a Quote. We will offer you the best quote in 24 hours after we get the product specifications such as voltage capacity application etc.
Normally we will send you a sample to confirm everything first. We will make the big order exactly the same as you request. And we offer 1 year warranty for small battery packs, 2-3 years for battery.
We accept T/T, L/C, Paypal, Western Union, Money Gram, Ali Express, Cash, etc.
We can provided CE, ROHS, MSD, SHIPPING CERTIFICATIONS.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!