| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 272AH |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Internal impedence | ≤0.3MΩ |
| cycle life | 3500 times |
| MCC | 272A |
| MCDC | 272A |
| Net Weight | 5.235±0.1KG |
| Single package size | 175*73*205mm |
| Brand Name | Lishen |
| Model Number | LS-272Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 272AH | Nominal voltage | 3.2V |
| Internal impedence | ≤0.3MΩ | cycle life | 3500 times |
| MCC | 272A | MCDC | 272A |
| Net Weight | 5.235±0.1KG | Single package size | 175*73*205mm |
| Brand Name | Lishen | Model Number | LS-272Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | China |
| High Light | Lishen 3.2V 272Ah LiFePO4 Lithium Battery ,Deligreen 280Ah LiFePO4 Lithium Battery | ||
Deligreen LISHEN 3.2V 272Ah deep cycle LiFePO4 lithium battery 280Ah batteries designed specifically for golf cart applications.
| Product Name | 3.2V 272AH |
|---|---|
| Battery Type | LiFePO4 Battery |
| Nominal Voltage | 3.2V |
| Nominal Capacity | 272AH |
| Charge Voltage | 3.65V |
| Discharge Cut-off Voltage | 3.65V |
| Internal Resistance | Less than 1 mΩ |
| Max Charge Current | Standard 20A, Fast 40A |
| Max Discharge Current | 272Amps |
| Charge Temperature | 0~45°C |
| Discharge Temperature | -20~60°C |
| Storage Temperature | -20~45°C |
| Cycle Life | More than 2000 times, DOD at 80% |
| Weight | About 5220g ±50g |
| Size | 204.8 x 173.6 x 72 (mm) |
| Cathode Material | Chemical Composition | Nominal Voltage | Energy Density | Cycle Life | Cost | Safety |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LCO | LiCoO2 | 3.7V | Medium | Low | High | Low |
| LMO | Li2Mn2O4 | 3.6V | Low | Medium | Low | Medium |
| LNO | LiNiO2 | 3.6V | High | Low | High | Low |
| LFP | LiFePO4 | 3.2V | Medium | High | Low | High |
| NCA | LiNixCoyAl(1-x-y)O2 | 3.6V | High | Medium | Medium | Low |
| NCM | LiNixCoyMn(1-x-y)O2 | 3.6V | High | High | Medium | Low |
| No. | Item | Spec | Remark |
|---|---|---|---|
| 1 | Battery Type | Lithium Ion Power Cell | ---- |
| 2 | Model | LS-272.0Ah | ---- |
| 3 | Size | 71.45mm × 173.8mm × 207.05mm | Including Terminal |
| 4 | Weight | 5235 ±100g | ---- |
| 5 | Nominal Capacity | 272.0Ah | ---- |
| 6 | Nominal Energy | 870.4Wh | ---- |
| 7 | Working Voltage | 2.5V~3.65V | ---- |
| 8 | AC Internal Resistance | ≤ 0.3mΩ | New Battery, 30% SOC, 25±2℃ |
| 9 | DC Internal Resistance | ≤ 1.0mΩ | 50% SOC, 2C, 10s, 25±2℃ |
| 10 | Max Working Temperature | Charging: 0℃ ~ 55℃ Discharging: -25℃ ~ 60℃ |
---- |
| 11 | Optimum Working Temperature | Charging: 15℃ ~ 35℃ Discharging: 15℃ ~ 35℃ |
---- |
| 12 | Storage Temperature | 1 Month: -40℃~ 45℃ 6 Months: -20℃ ~ 35℃ |
Storage in 20%-40% SOC or 3.275V~3.305V |
By Sea + Express (DDP, Tax Free)
ETD: 5-8 days
ETA: 25-35 days after sailing
The tracking will be updated after pick up by local express. Usually it will take around 15-25 days after sailing.
By Railway + Express (DDP, Tax Free). Except Switzerland, Romania
ETD: 5-8 days
ETA: 30-45 working days after shipping
The tracking will be updated after pick up by local express. Usually it will take around 25-40 working days after shipping.
Other: Some remote areas not listed. Please provide shipping address and zip code to us to check.
Changsha Deligreen Power Co. LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider".
Newest technology, new ideas, hard-working and honest people. Focus on lithium rechargeable battery, BMS, Balancer, charger and relative products.
Main applications: electric bicycle, scooter, motorhome, AGV, solar/wind system, energy storage system, truck and so on.
We promise "real" lithium capacity
We promise "100%" refund for any quality problem
We promise "100%" replacement for any shipping damage
We promise lifetime fast technical support
Customers' satisfaction is our endless pursuing.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!