| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | 35X24X20 cm/box |
| Input voltage range | AC 90~265V |
| Input current | 16A |
| Output Rated voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V |
| Max charging voltage | 66V |
| Max output current | 5-45A |
| Power factor | ≥0.99 Half load |
| Efficiency | ≥93% Full load |
| IP | IP66 |
| Application | motorcycles/boats/surfboards |
| Net Weight | 6kg |
| Single package size | 294*210*111 |
| Brand Name | Deligreen |
| Model Number | S2-3.3KW |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
AC 50kw EV Battery Charger For Lithium Ion Battery
6.6KW Waterproof IP66 EV Battery Charger With Fan
IP66 Waterproof 16A 3.3KW Marine Battery Charger
1200W 60v 20a Lithium Li Ion EV Battery Charger
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Packaging Details | 35X24X20 cm/box |
| Input voltage range | AC 90~265V | Input current | 16A |
| Output Rated voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V | Max charging voltage | 66V |
| Max output current | 5-45A | Power factor | ≥0.99 Half load |
| Efficiency | ≥93% Full load | IP | IP66 |
| Application | motorcycles/boats/surfboards | Net Weight | 6kg |
| Single package size | 294*210*111 | Brand Name | Deligreen |
| Model Number | S2-3.3KW | Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 3.3KW LiFePO4 Lithium Battery Charger ,48V 43A LiFePO4 Lithium Battery Charger ,LiFePO4 Lithium Battery OBC Charger | ||
Deligreen 3.3KW/6.6KW fully enclosed frequency conversion pulse charger is specifically designed for electric vehicle power batteries according to national standards. This product features high efficiency, compact size, exceptional stability, long lifespan, and IP66 full waterproof technology for safe operation in any weather conditions.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model Number | S2-3.3KW / CDS2-3.3KW |
| Input Voltage | AC 90-265V (Wide Range) |
| Input Frequency | 45-65Hz |
| Output Power | 3300W @ 220VAC |
| Output Options | 48V/45A, 72V/40A, 84V/40A, 96V/32A, 144V/23A, 312V/10A |
| Cooling Type | Air Cooling |
| Efficiency | ≥93% (Full Load) |
| Power Factor | ≥0.99 |
| Weight | 6Kg |
| IP Rating | IP66 |
| Protection Type | Specification |
|---|---|
| Input Over-voltage | AC264V |
| Input Under-voltage | AC90V |
| Output Over-voltage | Yes |
| Over-temperature | Power down from 85℃, shut off at 90℃ |
| Short Circuit | Stop output |
| Reverse Battery | Stop output |
| Ground Protection | ≤100mΩ |
Products are packaged with printed labels containing model specifications and manufacturer details. Suitable for transportation by car, boat, and airplane. Store in clean, dry environments at 5℃-40℃. Shelf life: 2 years from manufacture date.
Sea + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days | ETA: 25-35 days after sailing
Railway + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days | ETA: 30-45 working days after shipping
Yes, we can supply CAN for your battery communication requirements.
Yes, featuring RED/YELLOW/GREEN LED lights for charging status indication.
Lithium batteries use constant current charging methodology.
Changsha Deligreen Power Co., LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider" specializing in lithium rechargeable batteries, BMS, balancers, chargers and related products. Our applications include electric bicycles, scooters, motorhomes, AGVs, solar/wind systems, energy storage systems, and commercial vehicles.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!