| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | 35X24X20 cm/box |
| Input voltage range | AC 90~265V |
| Input current | 16A |
| Output Rated voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V |
| Max charging voltage | 66V |
| Max output current | 5-45A |
| Power factor | ≥0.99 Half load |
| Efficiency | ≥93% Full load |
| IP | IP66 |
| Application | motorcycles/boats/surfboards |
| Net Weight | 6kg |
| Single package size | 294*210*111 |
| Brand Name | Deligreen |
| Model Number | S2-3.3KW |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
AC 50kw EV Battery Charger For Lithium Ion Battery
6.6KW Waterproof IP66 EV Battery Charger With Fan
IP66 Waterproof 16A 3.3KW Marine Battery Charger
1200W 60v 20a Lithium Li Ion EV Battery Charger
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Packaging Details | 35X24X20 cm/box |
| Input voltage range | AC 90~265V | Input current | 16A |
| Output Rated voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V | Max charging voltage | 66V |
| Max output current | 5-45A | Power factor | ≥0.99 Half load |
| Efficiency | ≥93% Full load | IP | IP66 |
| Application | motorcycles/boats/surfboards | Net Weight | 6kg |
| Single package size | 294*210*111 | Brand Name | Deligreen |
| Model Number | S2-3.3KW | Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 72V 10A EV Battery Charger ,48V 15A EV Battery Charger ,10A EV Battery OBC Charger | ||
800W 1500W Battery Charger 12V 60A 24V 30A 36V 20A 48V 15A 72V 10A Battery Charger
| Item | Value |
|---|---|
| Place of Origin | China |
| Provinces | Guangdong |
| Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | S2-3.3KW |
| Type | Wall Charger |
| Certification | RoHS |
| Use | Scooter, Electric Car, Electric Bike |
| Is LED Lamp Illumination | NO |
| Output | 48V/5-45A, 72V/5-40A, 84V/5-40A, 96V/5-32A, 144V/5-23A, 312V/5-10A |
| Output Power | 3.3KW |
| Input | 220V |
| Accessory Type | Charger Accessories |
| Model Number | CDS2-3.3KW |
| Input Voltage | AC95-265V |
| Type of Cooling | Air Cooling |
| Size | 294*210*111mm |
| Cell Type | LiFePO4 or Li-ion |
| IP Grade | UP to IP66 |
| Efficiency | 99% |
| CAN | NOT support |
| Weight | 6Kg |
Besides 220V and 110V fixed input voltage, this S2 car charger is available with wide range of input voltage
| Input Voltage Range | Input Current | Output Rated Voltage | Max Charging Voltage | Max Charging Current | Power Factor | Efficiency |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AC 90~265V | ≤ 16A | 48V | 58.8V | 45A | ≥0.99 | ≥93% Half load ≥93% Full load |
| 72V | 99V | 40A | ||||
| 84V | 116V | 40A | ||||
| 96V | 132V | 32A | ||||
| 144V | 198V | 23A | ||||
| 312V | 440V | 10A |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Input Frequency Rate | 45-65Hz |
| Standby Power Consumption | ≤ 5W |
| Output Type | Constant Pressure/Current |
| Output Power | 3300W@220VAC, 2800W@110VAC, 2650W@90-265VAC |
| CV Accuracy | ±1% |
| CC Accuracy | ±1% |
| Ripple Voltage Coefficient | 5% |
| Low Voltage Output | 13.8V CV |
| Rated Current | 5A |
| CAN Communication | Optional |
| Protection Type | Specification |
|---|---|
| Input Over-voltage Protection | AC264V |
| Input Under-voltage Protection | AC90V |
| Output Over-voltage Protection | Yes |
| Output Start Voltage | 0.3 times rated voltage |
| Output Over-current Protection | Yes |
| Over Temperature Protection | Power down from 85℃, shut off at 90℃ |
| Short Circuit Protection | Stop output |
| Reverse Battery Protection | Stop output |
| Ground Protection | ≤ 100mΩ |
| Specification | Value |
|---|---|
| Withstand Pressure | Input to output: 2000VAC≤10mA, Input to ground: 2000VAC≤12mA, Output to ground: 2000VAC≤10mA (1 minute) |
| Insulation Resistance | Input, output, signal end to shell ≥10MΩ (Test voltage 1000VDC) |
| Electromagnetic Immunity | Satisfy GB/T 18487.3-2001 11.3.1 |
| Electromagnetic Disturbance | Satisfy GB/T 18487.3-2001 11.3.2 |
| Harmonic Current | Satisfy GB 17625.1-2003 6.7.1.1 |
| Current Rise Time | ≤5S, Overshoot ≤5% |
| Off Response Time | 100% to 10%≤50mS, 100% to 0%≤200mS |
| Protection Level | IP66 |
| Vibration Resistance | 10-25Hz Amplitude 1.2mm, 25-500Hz 30m/s², each direction 8 hours |
| Noise | ≤60dB(Class A) |
| MTBF | 150000H |
| Working Environment | Relative temperature 5%-95% without condensation |
| Operating Temperature | -20℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -30℃ ~ +90℃ |
3.3KW Air Cooling - Horizontal Mounting Size within Q2-3.3KW
Product name, model, specification, manufacturer name printed on label. Box contains product manual.
Suitable for transportation by car, boat and airplane. Protected from sun, moisture with civilized transportation.
Store in packing box in clean, dry, well-ventilated environment at 5℃-40℃. Avoid exposure to sunlight, fire and water. Shelf life of 2 years.
Yes, we can supply CAN for your battery communication.
Yes, there are RED/YELLOW/GREEN LED lights for charging status indication.
Lithium battery uses constant current charging method.
Single-phase electricity refers to the form of electric energy transmission consisting of a phase wire (live wire) and a neutral wire.
By sea + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days
ETA: 25-35 days after sailing
By railway + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days
ETA: 30-45 working days after shipping
Changsha Deligreen Power Co., LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider" specializing in lithium rechargeable batteries, BMS, balancers, chargers and related products.
Customers' satisfaction is our endless pursuit.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!