| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 280AH |
| cycle life | 6000 times |
| Internal impedence | ≤0.40mΩ |
| MCC | 280A |
| MCDC | 280A |
| Net Weight | 5.25KG |
| size | 174*72*205mm |
| Brand Name | EVE |
| Model Number | 280Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V | Nominal capacity | 280AH |
| cycle life | 6000 times | Internal impedence | ≤0.40mΩ |
| MCC | 280A | MCDC | 280A |
| Net Weight | 5.25KG | size | 174*72*205mm |
| Brand Name | EVE | Model Number | 280Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | LiFePO4 Lithium Ion Batteries 280ah ,6000 Cycles Lithium Ion Batteries | ||
EVE Lifepo4 3.2V 280Ah Grade A battery with QR code, brand new condition. This 280ah Lifepo4 lithium battery is popular among DIY users for solar energy storage and off-grid backup applications including caravan, camp caravan, golf cart, forklift, electrical bike, and motorbike.
| Specification | Value |
|---|---|
| Nominal capacity | 280.0 Ah @ 0.5C discharge |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Cycle Life | ≥6000 cycles |
| Max Charge Current | 1C (280Amper) |
| Charging Temperature | 0℃~55℃ |
| Storage Humidity | <70% |
| Dimension | 174×72×205mm |
| Weight | 5.25kg |
Screw-connected prismatic battery cell designed for easy mounting with busbars and screws. Ideal for DIY projects.
Deep cycle capability with more than 2000 times life span - longer life than lead acid batteries.
Protected with foams and UN-certified cartons for safe transportation.
This lithium battery is suitable for many applications including golf cart, RV, solar storage system, E-motorcycle, home energy storage system, and powerwall installations.
Please check all batteries voltage and internal resistance to ensure they are balanced before DIY assembly. All batteries are tested before shipment, but you should verify as well. Basic knowledge of electronics and battery assembly is required. No refund or warranty for unprofessional operation. Some cells may have small scratches from transportation that do not affect performance.
| Area | Shipping Method | Shipping Time | VAT |
|---|---|---|---|
| EU | By train + delivery to door | 30-45 business days | No VAT |
| EU | By truck + delivery to door | 20-30 business days | No VAT |
| US | By ocean + delivery to door | 50-60 business days | No VAT |
| Australia | By ocean + delivery to door | 20-30 business days | No VAT |
| Thailand | By ocean + delivery to door | 15-20 business days | No VAT |
| ALL | UPS | 5-8 business days | With VAT |
| ALL | By air | 7-12 business days | Depends |
Note: We can ship to other countries - contact us for details. We prioritize honesty and reliability over cheap but unreliable shipping methods.
Q1: Are busbars and screws included and free?
Yes, we include busbar connectors and screws free with your battery purchase.
Q2: What is the lifecycle of the battery?
Typical estimated life is 5-8 years, or 2000 to 5000 charge cycles, depending on depth of discharge, working current rate, working temperature, and whether a balancer is used.
Q3: Can I use a normal solar controller with LiFePO4 batteries?
We recommend using LiFePO4/Lithium Ion solar controllers. Lead Acid controllers provide pulse current that may damage the PCB over time.
Q4: Do you offer reseller pricing?
Yes, we support partners who share our values for creating a clean and green world with competitive pricing and service support.
Q5: Why can't I buy batteries directly from your store?
This typically occurs when we cannot provide accurate logistics pricing for your country. Please contact us directly for purchasing.
Q6: Why is there no tracking information update for weeks?
This is normal - tracking numbers won't update until packages arrive in your country. Please be patient during transit.
Q7: Are the cells balanced when purchased?
Yes, we match and balance all cells to ensure internal resistance, voltage, and capacity are completely matched before delivery.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!