| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 working days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 100.0Ah |
| Nominal Voltage | 12V |
| Internal Impedance | ≤20mΩ |
| Standard Charging | 20A |
| Charging Voltage | 14.6V |
| Max. Continuous Charge Current | 50.0A |
| Standard Discharging | 25A |
| Max Continuous Discharge Current | 50A |
| Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | 12V100AH |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
48V 100AH Energy Storage Lithium Battery for Communication Base Station
SAE J1772 Electric Car Charging Sockets
FCC 12V 100Ah 200Ah LiFePO4 Battery Pack For Motorhome
Lithium Lifepo4 48V 100AH Grade A Server Rack Battery For 5Kwh Solar
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 working days | Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 100.0Ah | Nominal Voltage | 12V |
| Internal Impedance | ≤20mΩ | Standard Charging | 20A |
| Charging Voltage | 14.6V | Max. Continuous Charge Current | 50.0A |
| Standard Discharging | 25A | Max Continuous Discharge Current | 50A |
| Brand Name | Deligreencs | Model Number | 12V100AH |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | 50ah Car Lithium Battery Pack ,12v Lifepo4 Lithium Battery Pack | ||
| Nominal Capacity | 100.0Ah |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Internal Impedance | ≤20mΩ |
| Standard Charging | 20A |
| Charging Voltage | 14.6V |
| Max. Continuous Charge Current | 50.0A |
| Standard Discharging | 25A |
| Max Continuous Discharge Current | 50A |
| Cycle Life | 2000 times |
| Operating Temperature | Charge: 0℃~60℃ / Discharge: -20℃~60℃ |
| Weight | 15.3KG |
| Size | L290 × W200 × H200 mm |
| Power Consumption | Low power consumption mode: ≤100μA |
| Over Charge Protection | Detection voltage: 3.75V / Release voltage: 3.38V |
| Over Discharge Protection | Detection voltage: 2.2V / Release voltage: 2.7V |
| Over Current Protection | Charging: 50A (1S) / Discharging: 100A (1S) / Discharging 2: ≥200A (100ms) |
| Temperature Protection | Detection temperature: 65±2℃ |
Shipping Method: By sea + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days
ETA: 25-35 days after sailing
Tracking updates available after local express pickup. Usually takes 15-25 days after sailing.
Shipping Method: By railway + Express (DDP, Tax free) - Excluding Switzerland, Romania
ETD: 5-8 days
ETA: 30-45 working days after shipping
Tracking updates available after local express pickup. Usually takes 25-40 working days after shipping.
For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code for verification.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!