| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | 35X24X20 cm/box |
| Input voltage range | AC 90~265V |
| Input current | 16A |
| Output Rated voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V |
| Max charging voltage | 66V |
| Max output current | 5-45A |
| Power factor | ≥0.99 Half load |
| Efficiency | ≥93% Full load |
| IP | IP66 |
| Application | motorcycles/boats/surfboards |
| Net Weight | 6kg |
| Single package size | 294*210*111 |
| Brand Name | Deligreen |
| Model Number | S2-3.3KW |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
AC 50kw EV Battery Charger For Lithium Ion Battery
6.6KW Waterproof IP66 EV Battery Charger With Fan
IP66 Waterproof 16A 3.3KW Marine Battery Charger
1200W 60v 20a Lithium Li Ion EV Battery Charger
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Packaging Details | 35X24X20 cm/box |
| Input voltage range | AC 90~265V | Input current | 16A |
| Output Rated voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V | Max charging voltage | 66V |
| Max output current | 5-45A | Power factor | ≥0.99 Half load |
| Efficiency | ≥93% Full load | IP | IP66 |
| Application | motorcycles/boats/surfboards | Net Weight | 6kg |
| Single package size | 294*210*111 | Brand Name | Deligreen |
| Model Number | S2-3.3KW | Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | EV Battery Charger IP66 Waterproof ,16A 3.3KW Motorbike Battery Charger ,IP66 Motorbike Battery Charger | ||
Deligreen 3.3kw/6.6kw fully enclosed frequency conversion pulse charger is specifically designed for electric vehicle power batteries according to national standards. This product features high efficiency, compact size, exceptional stability, and long lifespan.
Available with wide range input voltage (90-265VAC) in addition to standard 220V and 110V fixed input options.
| Input Voltage Range | Input Current | Output Rated Voltage | Max Charging Voltage | Max Charging Current | Power Factor | Efficiency |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AC 90-265V | ≤ 16A | 48V | 58.8V | 45A | ≥0.99 | ≥93% (Half load) ≥93% (Full load) |
| AC 90-265V | ≤ 16A | 72V | 99V | 40A | ≥0.99 | ≥93% (Half load) ≥93% (Full load) |
| AC 90-265V | ≤ 16A | 84V | 116V | 40A | ≥0.99 | ≥93% (Half load) ≥93% (Full load) |
| AC 90-265V | ≤ 16A | 96V | 132V | 32A | ≥0.99 | ≥93% (Half load) ≥93% (Full load) |
| AC 90-265V | ≤ 16A | 144V | 198V | 23A | ≥0.99 | ≥93% (Half load) ≥93% (Full load) |
| AC 90-265V | ≤ 16A | 312V | 440V | 10A | ≥0.99 | ≥93% (Half load) ≥93% (Full load) |
| Frequency Rate | 45-65Hz |
| Standby Power Consumption | ≤ 5W |
| Output Type | Constant Pressure/Current |
| Output Power | 3300W@220VAC, 2800W@110VAC, 2650W@90-265VAC 6600W@220VAC, 5600W@110VAC, 5280W@90-265VAC |
| CV Accuracy | ±1% |
| CC Accuracy | ±1% |
| Ripple Voltage Coefficient | 5% |
| Output Type | CV |
| Output Voltage | 13.8V |
| Rated Current | 5A |
| Precision of Constant Voltage | ±2% |
| Max Current | 5.5A±0.5A |
| Output Power | ≥ 62.5W |
| Ripple Voltage Coefficient | 1% |
| CAN Communication | Optional |
| Baud Rate | 125Kbps, 250Kbps, 500Kbps |
| Terminating Resistor | No |
| Input Over-voltage Protection | AC264V |
| Input Under-voltage Protection | AC90V |
| Output Over-voltage Protection | Yes |
| Output Start Voltage | 0.3 times rated voltage |
| Output Over-current Protection | Yes |
| Over Temperature Protection | Power down from 85℃, shut off at 90℃ |
| Short Circuit Protection | Stop output |
| Reverse Battery Protection | Stop output |
| Ground Protection | ≤ 100mΩ |
| CAN Communication Protection | Automatically stop output when CAN communication fails |
| Power Failure Protection | Yes |
| Withstand Pressure | Input to output: 2000VAC≤10mA Input to ground: 2000VAC≤12mA Output to ground: 2000VAC≤10mA All are 1 minute |
| Insulation Resistance | Input, output, signal end to shell ≥10MΩ Test voltage 1000VDC |
| Electromagnetic Immunity | Satisfy GB/T 18487.3-2001 11.3.1 |
| Electromagnetic Disturbance | Satisfy GB/T 18487.3-2001 11.3.2 |
| Harmonic Current | Satisfy GB 17625.1-2003 6.7.1.1 |
| Current Rise Time | ≤5S, Overshoot ≤5% |
| Off Response Time | 100% to 10%≤50mS, 100% to 0%≤200mS |
| Protection Level | IP66 |
| Vibration Resistance | 10-25Hz Amplitude 1.2mm, 25-500Hz 30m/s², each direction 8 hours |
| Noise | ≤60dB(Class A) |
| MTBF | 150000H |
| Working Environment | Relative temperature 5%-95% without condensation |
| Operating Temperature | -20℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -30℃ ~ +90℃ |
3.3KW Air cooling - Horizontal mounting size within Q2-3.3KW
Product name, model, specification, and manufacturer name printed on label. Box contains product manual.
Suitable for transportation by car, boat, and airplane. Protected from sun, moisture, and handled with care during transportation.
Store in packing box in clean, dry, well-ventilated environment at 5℃-40℃. Avoid exposure to sunlight, fire, and water. Shelf life of 2 years from manufacturer date. If stored longer than 2 years, professional testing required before use.
Yes, we can supply CAN for your battery communication.
Yes, there are RED/YELLOW/GREEN LED lights for charging status indication.
Lithium battery uses constant current charging method.
Single-phase electricity refers to the form of electric energy transmission consisting of a phase wire (live wire) and a neutral wire.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!