| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 72AH |
| cycle life | 3500 times |
| Internal impedence | ≤0.3MΩ |
| MCC | 72A |
| MCDC | 144A |
| Net Weight | 1.9±0.1kg |
| size | 135*29*222±2mm |
| Brand Name | Deligreen |
| Model Number | CALB-72AH |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Supply Ability | 1000pcs/day | Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box | Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 72AH | cycle life | 3500 times |
| Internal impedence | ≤0.3MΩ | MCC | 72A |
| MCDC | 144A | Net Weight | 1.9±0.1kg |
| size | 135*29*222±2mm | Brand Name | Deligreen |
| Model Number | CALB-72AH | Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china | ||
| High Light | Forklift Lifepo4 Battery 3500 times ,3.2V 72ah Forklift Lifepo4 Battery ,Grade A+ Prismatic Lifepo4 Battery | ||
Grade A+ Lithium battery with complete testing reports for each batch including capacity test, internal resistance, and QR code verification. All cells are matched for optimal performance in solar, UPS, energy storage, EV, boat, forklift, and lawn mower applications.
CALB is a renowned research and manufacturing company specializing in battery technology. The group holds numerous intellectual properties that make their products popular worldwide. CALB contributes to green power utilization and CO2 reduction through innovative battery solutions.
Deligreen is an authorized distributor of CALB Grade A+ brand new batteries with years of partnership experience.
| Specification | Details |
|---|---|
| Rechargeable | YES |
| Max Charge Current | 1C (72A) |
| Max Discharge Current | 1C continuous, 2C for 3min, 3C for 10S |
| Nominal Capacity | 72Ah |
| Max Charge Voltage | 3.65V |
| End Voltage (Cut off) | 2.5V |
| Nominal Voltage | 3.2V |
| Cycle Life | ≥2000 cycles |
| Dimension | 135×29×222±2mm |
| Net Weight | 1.9±0.1 kg |
| Suitable Applications | Engine starting battery, electric vehicles, golf carts, power tools, solar systems, RV, caravan |
| Battery Type | LiFePO4 Battery | Lead Acid Battery |
|---|---|---|
| Nominal Voltage | 3.2V | 2V |
| Energy Density | 180Wh/kg | 30Wh/kg |
| Weight | Light | Heavy |
| CBM | Small | Big |
| Safety Rate | High | Low |
| Cycles | 3500 | 500 |
| Memory Effect | NO | YES |
| Environmental Protection | Pollution-free | Pollution |
LiFePO4 batteries offer significant cost savings due to longer cycle life, reduced replacement frequency, lighter weight, and suitability for space-constrained applications.
| Item | LiNixCoyMnzO2 (NCM) | LiFePO4 |
|---|---|---|
| Nominal Voltage | 3.7V | 3.2V |
| Energy Density | 180Wh/kg | 120Wh/kg |
| Working Temperature | -30-50°C | -20-60°C |
| Out of Control Temperature | Below 300°C | Above 500°C |
| Safety Performance | 4 stars | 5 stars |
| Cycle Life | 2000 | 3500 |
| Attenuation | Fast | Slow |
| Environmental Protection | Nickel and cobalt | Pollution-free |
| Cost | High | Low |
CALB offers 3 years warranty on all batteries.
For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code for verification.
This item is 72Ah CALB Grade A battery with consecutive barcodes, ensuring authenticity and quality.
Each battery includes one set of original bus bars, bolts, and washers. Additional sets available upon request.
There is no single "best" battery, but CALB offers high quality, competitive pricing, and proven reliability for prismatic lithium battery applications.
Each cell is individually packaged in thick PE foam or protective bags, then secured in 5-layer strong cartons for safe transportation.
We accept trade assurance orders online. For ready-to-ship products with clear shipping costs, you can place orders directly or contact our sales team for customized orders.
Contact our sales team via online chat or send an inquiry email for prompt assistance.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!