| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 280AH |
| cycle life | 6000 times |
| Internal impedence | ≤0.40mΩ |
| MCC | 280A |
| MCDC | 280A |
| Net Weight | 5.25KG |
| size | 174*72*205mm |
| Brand Name | EVE |
| Model Number | 280Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V | Nominal capacity | 280AH |
| cycle life | 6000 times | Internal impedence | ≤0.40mΩ |
| MCC | 280A | MCDC | 280A |
| Net Weight | 5.25KG | size | 174*72*205mm |
| Brand Name | EVE | Model Number | 280Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | Grade A 3.2v Lifepo4 Battery Cell ,6000 Times 3.2v Lifepo4 Battery ,EVE LF280K 3.2v Lifepo4 Battery | ||
EVE LF280K Grade A 3.2V 280Ah LiFePO4 battery with stud terminals, includes free busbars and M6 nuts. Poland stock with free shipping to EU countries, VAT and tax free.
| Nominal Capacity | 280.0 Ah @ 0.5C discharge |
| Nominal Voltage | 3.2V |
| Cycle Life | ≥6000 cycles |
| Max Charge Current | 1C (280A) |
| Max Pulse Discharge | 2C for 30 seconds |
| Charging Temperature | 0℃~55℃ |
| Storage Humidity | <70% |
| Dimension | 174×72×205mm |
| Weight | 5.25kg |
Ideal for solar energy storage, off-grid backup, caravan, camp caravan, golf cart, forklift, electrical bike, motorbike, RV, home energy storage system, powerwall, and more.
Screw-connected prismatic battery cells can be easily mounted with busbars/screws for DIY projects.
Exercise caution when working with electrical equipment. Wear safety glasses and gloves when appropriate. Ensure cells are within operating temperature range prior to use. Do not use if cells are punctured, damaged, or leaking. Provide adequate protection during assembly and use.
| Area | Shipping Method | Shipping Time | VAT |
|---|---|---|---|
| EU | By train + delivery to door | 30-45 business days | No VAT |
| EU | By truck + delivery to door | 20-30 business days | No VAT |
| US | By ocean + delivery to door | 50-60 business days | No VAT |
| Australia | By ocean + delivery to door | 20-30 business days | No VAT |
| Thailand | By ocean + delivery to door | 15-20 business days | No VAT |
Free shipping to Germany, Austria, Italy, France, Spain, etc. Delivery in 5-7 days for EU orders.
Protected with foams and UN-certified cartons for safe transportation.
All LiFePO4 cells require initial top balancing before building a battery pack. This ensures accurate capacity testing and prevents BMS voltage triggers. Even cells with the same voltage may have different states of charge due to the flat charge/discharge curve of LiFePO4 chemistry.
Manual top balancing is recommended for large battery banks or when dealing with variations in internal cell resistance. While parallel connection allows natural balancing, this process can take weeks or months depending on battery bank size.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!