| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | Li-ion Smart BMS 3S 12V 250A with fan waterproof BMS for 18650 Li-ion packs |
| current | 250A |
| Battery Type | Lifepo4 |
| Terminal | Screw terminal |
| Pack Voltage | 12V |
| Net weight | 2.5KG |
| Application | Electric motorcycle, bike,solar energy storage |
| Port | comment port |
| Package | Carton/box |
| Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | li-ion battery 3S 12V 250A |
| Certification | FCC,CE,ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ROHS 48V 300A Smart Bms For 16S LifePO4 Battery Pack
UART USB 8S24V80A Bms For Lithium Ion Battery
NTC 100A 16S 48V Battery Management System BMS
3.2V Lithium Battery 8S24V 150A Bms In Battery
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | Li-ion Smart BMS 3S 12V 250A with fan waterproof BMS for 18650 Li-ion packs | current | 250A |
| Battery Type | Lifepo4 | Terminal | Screw terminal |
| Pack Voltage | 12V | Net weight | 2.5KG |
| Application | Electric motorcycle, bike,solar energy storage | Port | comment port |
| Package | Carton/box | Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | li-ion battery 3S 12V 250A | Certification | FCC,CE,ROHS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Bluetooth Smart Bms 16S ,Bluetooth Smart Bms 48V | ||
Smart Bluetooth BMS 16S 48V / 7S 24V 120A NCM PCBA protection board with battery balancing capabilities.
GIVE NO CHANCE TO THE POTENTIAL DANGERS
Manufactured by a team of 100 senior engineers using 10 million level production line facilities.
Faster reaction, more intelligent, easy to solve complex projects
Waterproof, Dustproof, Shockproof protection
Deligreencs BMS can be widely used for:
Look for distributors! Make DIY Battery Easier!
What is your MOQ?
1 piece
How long is the lead time?
We have 1000 square meter warehouse with over 1400 different models. If in stock, ships within 1-2 business days. Out of stock items take 3-10 days depending on requirements and quantity.
How is your warranty?
Three years. Free replacement for any quality issue within 1 business day.
What is the difference between smart BMS and non-smart BMS?
Smart BMS can be connected to PC and phone via UART, RS485, CAN interfaces. You can monitor battery information in real time. Smart BMS has higher cost.
What specification of BMS do you have?
3S-32S 10A-500A for LFP, NCM, LTO Batteries.
Warmly welcome to visit us.
All long pleasant business starts from good communication. Maybe you have many other questions to ask. We are always waiting for your inquiry. Even if we can't make the deal, we can make friends, share information and learn from each other.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!