| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | 2021 Newest Smart BMS with fan 20S 72V Lithium Battery Protection Board 100A 120A RS485 Blue tooth APP PC sightseeing bu |
| current | 250A |
| Battery Type | Lifepo4 |
| Terminal | Screw terminal |
| Pack Voltage | 12V |
| Net weight | 1.5KG |
| Application | Electric motorcycle, bike,solar energy storage |
| Port | comment port |
| Package | Carton/box |
| Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | 100A 120A |
| Certification | FCC,CE,ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ROHS 48V 300A Smart Bms For 16S LifePO4 Battery Pack
UART USB 8S24V80A Bms For Lithium Ion Battery
NTC 100A 16S 48V Battery Management System BMS
3.2V Lithium Battery 8S24V 150A Bms In Battery
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | 2021 Newest Smart BMS with fan 20S 72V Lithium Battery Protection Board 100A 120A RS485 Blue tooth APP PC sightseeing bu | current | 250A |
| Battery Type | Lifepo4 | Terminal | Screw terminal |
| Pack Voltage | 12V | Net weight | 1.5KG |
| Application | Electric motorcycle, bike,solar energy storage | Port | comment port |
| Package | Carton/box | Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | 100A 120A | Certification | FCC,CE,ROHS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | LiFePo4 Smart BMS ,48V LiFePo4 Smart BMS ,Li-Ion LTO 3S Smart BMS | ||
Our Smart BMS provides comprehensive protection and monitoring for lithium battery systems, ensuring optimal performance and safety across various applications.
Developed by a team of 100 senior engineers using 10 million level production line manufacturing
Compact size with large capacity, faster reaction times, and intelligent complex project solutions
Waterproof, dustproof, and shockproof construction for reliable operation in harsh environments
Our BMS systems are widely used for:
What is your MOQ?
1 piece minimum order quantity
How long is the lead time?
We maintain a 1000 square meter warehouse with over 1400 different models. In-stock items ship within 1-2 business days. Out-of-stock items typically take 3-10 days depending on requirements and quantity.
How is your warranty?
Three-year warranty with free replacement for any quality issues within 1 business day.
What is the difference between smart BMS and non-smart BMS?
Smart BMS can connect to PC and phone via UART, RS485, and CAN interfaces, allowing real-time battery monitoring. Smart BMS typically has higher cost but provides advanced features.
What specifications of BMS do you have?
3S to 32S configurations with 10A to 500A capacity for LFP, NCM, and LTO batteries.
We warmly welcome visits and inquiries. All successful business relationships begin with good communication. We're always available to answer your questions and explore potential partnerships. Even if we can't make a deal, we're happy to share information and learn from each other.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!