| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | Li-ion Smart BMS 3S 12V 250A with fan waterproof BMS for 18650 Li-ion packs |
| current | 250A |
| Battery Type | lifepo4 |
| Terminal | Screw terminal |
| Pack Voltage | 12V |
| Net weight | 2.5KG |
| Application | Electric motorcycle, bike,solar energy storage |
| Port | comment port |
| Package | Carton/box |
| Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | li-ion battery 3S 12V 250A |
| Certification | FCC,CE,ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ROHS 48V 300A Smart Bms For 16S LifePO4 Battery Pack
UART USB 8S24V80A Bms For Lithium Ion Battery
NTC 100A 16S 48V Battery Management System BMS
3.2V Lithium Battery 8S24V 150A Bms In Battery
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | Li-ion Smart BMS 3S 12V 250A with fan waterproof BMS for 18650 Li-ion packs | current | 250A |
| Battery Type | lifepo4 | Terminal | Screw terminal |
| Pack Voltage | 12V | Net weight | 2.5KG |
| Application | Electric motorcycle, bike,solar energy storage | Port | comment port |
| Package | Carton/box | Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | li-ion battery 3S 12V 250A | Certification | FCC,CE,ROHS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | RS485 Bms Battery Management System ,UART Bms Battery Management System | ||
GIVE NO CHANCE TO THE POTENTIAL DANGERS
Manufactured by a team of 100 senior engineers using 10 million level production line facilities
Small Size But Large Capacity - Faster reaction times, more intelligent operation, easy to solve complex projects
Waterproof, Dustproof, Shockproof construction
Deligreencs BMS can be widely used for ESS, RV, Marine, Yacht, Home Solar Energy, UPS, Motor Home, Low Speed Electric Vehicles, Rickshaw. Ideal option as SLA Lead Acid Battery replacement.
Looking for distributors! Make DIY Battery Easier!
Warmly welcome to visit us. All long pleasant business starts from good communication. Maybe you have many other questions to ask. We are always waiting for your inquiry. Even if we can't make the deal, we can make friends, share information and learn from each other.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!