| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | 2021 Newest Smart BMS with fan 20S 72V Lithium Battery Protection Board 100A 120A RS485 Blue tooth APP PC sightseeing bu |
| current | 250A |
| Battery Type | LFP |
| Terminal | Screw terminal |
| Pack Voltage | 12V |
| Net weight | 1.5KG |
| Application | Electric motorcycle, bike,solar energy storage |
| Port | comment port |
| Package | Carton/box |
| Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | 100A 120A |
| Certification | FCC,CE,ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ROHS 48V 300A Smart Bms For 16S LifePO4 Battery Pack
UART USB 8S24V80A Bms For Lithium Ion Battery
NTC 100A 16S 48V Battery Management System BMS
3.2V Lithium Battery 8S24V 150A Bms In Battery
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | 2021 Newest Smart BMS with fan 20S 72V Lithium Battery Protection Board 100A 120A RS485 Blue tooth APP PC sightseeing bu | current | 250A |
| Battery Type | LFP | Terminal | Screw terminal |
| Pack Voltage | 12V | Net weight | 1.5KG |
| Application | Electric motorcycle, bike,solar energy storage | Port | comment port |
| Package | Carton/box | Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | 100A 120A | Certification | FCC,CE,ROHS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Deligreencs Smart BMS 3S ,LiFePo4 Smart BMS 12V | ||
Deligreencs Smart BMS offers comprehensive battery management solutions for various lithium battery chemistries including LiFePo4, Li-Ion, and LTO batteries.
Manufactured by a team of 100 senior engineers using 10 million level production lines for maximum reliability and safety.
Small size with large capacity, faster reaction times, and intelligent processing for complex projects.
Waterproof, dustproof, and shockproof construction for demanding environments.
Deligreencs BMS can be widely used for ESS, RV, Marine, Yacht, Home Solar Energy, UPS, Motor Home, Low Speed Electric Vehicles, Rickshaw, and as an ideal option for SLA Lead Acid battery replacement.
Warmly welcome to visit us. All long pleasant business starts from good communication. We are always waiting for your inquiry. Even if we can't make the deal, we can make friends, share information and learn from each other.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!