| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | Li-ion Smart BMS 3S 12V 250A with fan waterproof BMS for 18650 Li-ion packs |
| current | 250A |
| Battery Type | Li-ion |
| Terminal | Screw terminal |
| Pack Voltage | 12V |
| Net weight | 2.5KG |
| Application | Electric motorcycle, bike,solar energy storage |
| Port | comment port |
| Package | Carton/box |
| Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | li-ion battery 3S 12V 250A |
| Certification | FCC,CE,ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ROHS 48V 300A Smart Bms For 16S LifePO4 Battery Pack
UART USB 8S24V80A Bms For Lithium Ion Battery
NTC 100A 16S 48V Battery Management System BMS
3.2V Lithium Battery 8S24V 150A Bms In Battery
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | Li-ion Smart BMS 3S 12V 250A with fan waterproof BMS for 18650 Li-ion packs | current | 250A |
| Battery Type | Li-ion | Terminal | Screw terminal |
| Pack Voltage | 12V | Net weight | 2.5KG |
| Application | Electric motorcycle, bike,solar energy storage | Port | comment port |
| Package | Carton/box | Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | li-ion battery 3S 12V 250A | Certification | FCC,CE,ROHS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 4S 12V Lifepo4 Battery Bms ,4S 100A Lifepo4 Battery Bms | ||
Factory direct sale of waterproof 4S 12V LiFePO4 Battery Management System with 100A common port and UART smart connectivity.
Manufactured by a team of 100 senior engineers using 10 million level production lines to eliminate potential dangers.
Compact size with large capacity, featuring faster reaction times and intelligent processing for complex project solutions.
Patented waterproof, dustproof, and shockproof design for maximum durability in demanding environments.
Widely used for ESS, RV, Marine, Yacht, Home Solar Energy, UPS, Motor Home, Low Speed Electric Vehicles, Rickshaw, and as an ideal replacement for SLA Lead Acid batteries.
What is your MOQ?
1 piece
How long is the lead time?
We maintain a 1000 square meter warehouse with over 1400 different models. In-stock items ship within 1-2 business days. Out-of-stock items typically take 3-10 days depending on requirements and quantity.
How is your warranty?
Three years warranty with free replacement for any quality issues within 1 business day.
What is the difference between smart BMS and non-smart BMS?
Smart BMS can connect to PC and phone via UART, RS485, CAN interfaces for real-time battery monitoring. Smart BMS has higher cost but provides advanced features.
What specification of BMS do you have?
Available in 3S to 32S configurations with 10A to 500A capacity for LFP, NCM, and LTO batteries.
We warmly welcome visits and inquiries. All long-term business relationships start with good communication. We're always available to answer your questions and build professional relationships.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!