| Brand Name | Deligreen |
| Model Number | 48V10kwh |
View Detail Information
Explore similar products
Poland EU Stock 48V CALB 314ah Lifepo4 Battery Pack With EJ BMS Fire extinguishe
EU Warehouse 51.2V 314ah Cornex Lifepo4 Lithium ion Battery Pack completed
EU Warehouse's 51.2V 280ah EVE Lifepo4 Lithium Battery Pack The Perfect Solution
51.2V LiFePo4 280ah Horizontal Stackable completed lithium battery pack JK BMS
Product Specification
| Brand Name | Deligreen | Model Number | 48V10kwh |
| High Light | 10kwh Stacked Lifepo4 Solar System ,MSDS Lifepo4 Solar System | ||
Are you looking for a solution to store solar power? While solar panels cannot generate electricity at night, our integrated battery system ensures continuous power supply throughout the night. Unlike conventional setups that require multiple components like inverters, MPPT controllers, and chargers, the Deligreen Power system offers a simple plug-and-play solution for residential energy storage.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Phase | Single Phase |
| Rated Voltage | 51.2V |
| Rated Capacity | 200Ah |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Peak Discharge Current | 110A/10s |
| Standard Charging Current | 50A |
| Fast Charging Current | 100A |
| Parallel Capability | 15P |
| Cooling Mode | Self Cooled |
| Battery Type | Lifepo4 Lithium Iron Phosphate |
| Cycle Life | 10000 times |
| Rated Grid Frequency | 230V/176-270V |
| PV Max Input Power | 4200W |
| MPPT Voltage Range | 60-115V DC |
| Charging/Discharging Efficiency | >92% |
| Battery Voltage Range | 40V DC-60V DC ±0.6V DC |
| Warranty | Battery: 10 years, Inverter: 5 years |
| Noise Level @1m | <35db |
| Certificates | CE, MSDS, UN38.3, ISO:9001 |
| Certificate Type | Certifications |
|---|---|
| Product Certificate | CE, UN38.3, MSDS, Sea Freight Dangerous Package |
| Battery Certificate | CE, UL, IEC 62109-1&2, IEC 62477, EN61000, UN38.3 |
| Component | Size/Weight | Parameter | Specification |
|---|---|---|---|
| Inverter | 602×403×139mm / 15kg | Storage Humidity Range | ≤85% RH |
| Battery | 602×403×200mm / 55kg | Operating Temperature | 20-55°C |
| Chassis | 602×403×82mm / 6kg | Recommended Temperature | 25°C |
| Installation | Stacked | Waterproof Rating | IP21 |
Shipping to USA: By Sea + Express (DDP, Tax Free)
Shipping to EU: By Railway + Express (DDP, Tax Free) - Excluding Switzerland, Romania
Note: For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code for verification.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!