| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 280AH |
| cycle life | 6000 times |
| Internal impedence | ≤0.40mΩ |
| MCC | 280A |
| MCDC | 280A |
| Net Weight | 5.25KG |
| size | 174*72*205mm |
| Brand Name | EVE |
| Model Number | 280Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V | Nominal capacity | 280AH |
| cycle life | 6000 times | Internal impedence | ≤0.40mΩ |
| MCC | 280A | MCDC | 280A |
| Net Weight | 5.25KG | size | 174*72*205mm |
| Brand Name | EVE | Model Number | 280Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | 280ah Lifepo4 Solar Cell ,LF280K Lifepo4 Solar Cell | ||
EVE LF280K Grade A 280Ah LiFePO4 solar cell with stud terminals, includes free busbars and M6 nuts. Available from Poland stock with free shipping to EU countries, VAT and tax free.
| Specification | Value |
|---|---|
| Nominal Capacity | 280.0 Ah @ 0.5C discharge |
| Nominal Voltage | 3.2V |
| Cycle Life | ≥6000 cycles |
| Max Charge Current | 1C (280 Amper) |
| Charging Temperature | 0℃~55℃ |
| Storage Humidity | <70% |
| Dimension | 174×72×205mm |
| Weight | 5.25kg |
Ideal for solar energy storage, off-grid backup, caravan, camp caravan, golf cart, forklift, electrical bike, motorbike, RV, solar storage system, E-motorcycle, home energy storage system, powerwall, and more.
3 Years Warranty
Compensation, refund, replacement at free of charge. Response within 12 hours for warranty claims.
Please check all batteries voltage and internal resistance and ensure they are balanced before DIY assembly. All batteries are tested before shipment, but you should verify them as well. You must have basic knowledge of electronics and battery assembly. No refund or warranty for unprofessional operation. Some cells may have small scratches due to transportation, but this does not affect usage.
| Area | Shipping Method | Shipping Time | VAT |
|---|---|---|---|
| EU | By train + delivery to door | 30-45 business days | No VAT |
| EU | By truck + delivery to door | 20-30 business days | No VAT |
| US | By ocean + delivery to door | 50-60 business days | No VAT |
| Australia | By ocean + delivery to door | 20-30 business days | No VAT |
| Thailand | By ocean + delivery to door | 15-20 business days | No VAT |
| ALL | UPS | 5-8 business days | With VAT |
| ALL | By air | 7-12 business days | Depends |
Note: Please choose your preferred shipping method. We can ship to other countries - contact us for details. We provide honest shipping estimates and advise against unreliable cheap but fast alternatives.
Why you need to top balance LiFePO4 cells before building a battery pack:
Regardless of cell grade (A, B, C) or whether they are new or used, initial balancing is essential to bring all cells to the same state of charge. Voltage alone is unreliable for determining state of charge in LiFePO4 chemistry due to the flat charge/discharge curve.
While parallel connection allows natural balancing over weeks or months, manual top balancing is recommended for large battery banks, cells with varying internal resistance, or when precise capacity matching is required.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!