| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 working days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 100.0Ah |
| Nominal Voltage | 12V |
| Internal Impedance | ≤20mΩ |
| Standard Charging | 20A |
| Charging Voltage | 14.6V |
| Max. Continuous Charge Current | 50.0A |
| Standard Discharging | 25A |
| Max Continuous Discharge Current | 100A |
| Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | 12V100AH |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
Deligreen 16kWh 51.2V 48V 314ah 8000 Times Cycle lifepo4 Seplos BMS Lithium Ion
EU Selling Most Screw Terminal Ion Lithium Ess Battery Pack 12v 100ah For RV
12V 200AH High Power RV Lithium Battery For Marine Propeller Handybrite Solar
16kWh Rechargeable Home Solar Lifepo4 Battery Pack 51.2V 314ah Lithium Battery
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 working days | Packaging Details | carton box |
| Nominal capacity | 100.0Ah | Nominal Voltage | 12V |
| Internal Impedance | ≤20mΩ | Standard Charging | 20A |
| Charging Voltage | 14.6V | Max. Continuous Charge Current | 50.0A |
| Standard Discharging | 25A | Max Continuous Discharge Current | 100A |
| Brand Name | Deligreencs | Model Number | 12V100AH |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | 100ah Lifepo4 Battery Lithium Cell ,14.6V Lifepo4 Battery Lithium Cell | ||
| Nominal Capacity | 100.0Ah |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Internal Impedance | ≤20mΩ |
| Standard Charging | 20A 0.2C |
| Charging Voltage | 14.6V |
| Max. Continuous Charge Current | 50.0A |
| Peak Discharging | 2C 200A (<3S) |
| Max Continuous Discharge Current | 100A |
| Cycle Life | >2000 Cycles @ 0.2C Charge/Discharge at 100%DOD, End of Life 70% Capacity |
| Operating Temperature | Charge: 0℃~60℃ Discharge: -20℃~60℃ |
| Weight | Approx. 11.5Kg |
| Size | 332×176×220mm |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Power Consumption | Low power consumption mode ≤100μA |
| Over Charge Protection | Over charge detection voltage: 3.75V Over charge release voltage: 3.38V |
| Over Discharge Protection | Over discharge detection voltage: 2.2V Over discharge release voltage: 2.7V |
| Over Current Protection | Charging overcurrent detection current (detection time): 50A (1S) Discharging overcurrent detection current 1 (detection time): 100A (1S) Discharging overcurrent detection current 2 (detection time): ≥200A (100ms) |
| Temperature Protection | Detection temperature: 65±2℃ |
Motorhome, Caravan, Boat, Camping, RV, Solar Energy
For remote areas not listed, please provide shipping address and zip code for verification.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!