| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | 35X24X20 cm/box |
| Input voltage range | AC 85V~265VAC |
| Input current | 32A |
| Output Rated voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V |
| Max charging voltage | 177V |
| Max output current | 60A |
| Power factor | ≥0.99 Half load |
| Efficiency | ≥93% Full load |
| IP | IP66 |
| Application | motorcycles/boats/surfboards |
| Net Weight | 8.5kg |
| Brand Name | Deligreen |
| Model Number | 6.6KW |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
AC 50kw EV Battery Charger For Lithium Ion Battery
6.6KW Waterproof IP66 EV Battery Charger With Fan
IP66 Waterproof 16A 3.3KW Marine Battery Charger
1200W 60v 20a Lithium Li Ion EV Battery Charger
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Packaging Details | 35X24X20 cm/box |
| Input voltage range | AC 85V~265VAC | Input current | 32A |
| Output Rated voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V | Max charging voltage | 177V |
| Max output current | 60A | Power factor | ≥0.99 Half load |
| Efficiency | ≥93% Full load | IP | IP66 |
| Application | motorcycles/boats/surfboards | Net Weight | 8.5kg |
| Brand Name | Deligreen | Model Number | 6.6KW |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | China |
| High Light | EV Obc Charger 1.5KW ,EV TC Charger 2KW | ||
TC Charger NEW VERSION — HK-L series 6.6KW charger is a product specially designed for electric vehicle power battery supplementary electric energy according to the national standard of charger. This product not only has the advantages of high efficiency, small size, high stability, long life, etc., but also has the characteristics of high protection level, high reliability, and complete protection functions. It is an ideal power source for electric vehicle charging.
| Models | Cooling Method | Voltage Platform | Hardware | Power | Weight |
|---|---|---|---|---|---|
| HK-LF-108-60 | Air cooling | 108V | 177V/60A | 6.6KW | 8.5kg |
| HK-LF-144-46 | Air cooling | 144V | 202V/46A | 6.6KW | 8.5kg |
| HK-LF-312-20 | Air cooling | 312V | 450V/20A | 6.6KW | 8.5kg |
| HK-LF-540-14 | Air cooling | 540V | 680V/14A | 6.6KW | 8.5kg |
| Parameter | 96V/108V | 144V | 312V | 540V |
|---|---|---|---|---|
| Output Voltage Range | 65~140V | 90~195V | 250~450V | 350~680V |
| Output Current | 60A | 46A | 20A | 14A |
| Output Power | 6600W@220VAC 3300W@110VAC | |||
| Output Mode | CV / CC | |||
| CV Accuracy | ±1% | |||
| CC Accuracy | ±2% | |||
| Ripple Voltage Coefficient | 5% | |||
| Input Voltage Range | AC 90~264V |
| Frequency | 45-65Hz |
| Input Current | 32A |
| Power Factor | ≥0.98 more than half load |
| Efficiency | ≥93% full-load |
| Stand-by Consumption | ≤5W |
| Output Mode | Constant Voltage |
| Output Voltage | 13.8V |
| Rated Current | 5A |
| CV Accuracy | ±2% |
| Output Power | ≥62.5W |
| Ripple Voltage Coefficient | 1% |
Product name, model, specification, name of manufacturer are printed on the label. The box contains the product manual.
It is suitable for transportation by car, boat and airplane. It should be protected from sun, moisture and civilized transportation during transportation.
When the product is not in use, it should be stored in a packing box. It should be kept in a clean, dry and well-ventilated environment at 5℃ to 40℃. Avoid exposure to sunlight, fire and water. The product has a shelf life of 2 years (from the manufacturer, from the date of storage). If the storage time is too long (more than 2 years), it should be tested by professional before use.
An electric vehicle/E-car charger is a device designed to charge the vehicle battery of an electric vehicle. A power conversion device with specific functions is used to charge the battery. Electric vehicle chargers can be divided into DC chargers and AC chargers.
Most battery manufacturers recommend sizing the charger at about 25% of the battery capacity (ah = amp hour capacity). Thus, a 100 ah 12 volt battery would take about a 25 amp 12 volt charger (or less).
Deligreen supplies the high quality car battery charger and it's highly accepted by customers. Please send your inquiry at the end of this page, we will contact you soon.
Yes, we can supply CAN for your battery communication.
Yes, there are RED/YELLOW/GREEN LED lights for charging status indication.
Lithium battery uses constant current charging method.
Single-phase electricity refers to the form of electric energy transmission consisting of a phase wire (live wire) and a neutral wire.
Method: By sea + Express (DDP, Tax free)
ETD: 5-8 days
ETA: 25-35 days after sailing (This is the delivery time for most orders. Please wait patiently or contact us online)
The tracking will be updated after pick up by local express. Usually it will take around 15-25 days after sailing.
Method: By railway + Express (DDP, Tax free). Except Switzerland, Romania
ETD: 5-8 days
ETA: 30-45 working days after shipping (This is the delivery time for most orders. Please wait patiently or contact us online)
The tracking will be updated after pick up by local express. Usually it will take around 25-40 working days after shipping.
Note: Some remote areas not listed. Please provide shipping address and zip code to us to check.
Changsha Deligreen Power Co., LTD, founded in 2010, is a "Green Energy Solution Service Provider".
We bring newest technology, new ideas, hard-working and honest people to our business. We focus on lithium rechargeable battery, BMS, Balancer, charger and relative products.
Main applications: electric bicycle, scooter, motorhome, AGV, solar/wind system, energy storage system, truck and more.
Customers' satisfaction is our endless pursuing.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!