| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | 35X24X20 cm/box |
| Input voltage range | AC 85V~265VAC |
| Input current | 32A |
| Output Rated voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V |
| Max charging voltage | 177V |
| Max output current | 60A |
| Power factor | ≥0.99 Half load |
| Efficiency | ≥93% Full load |
| IP | IP66 |
| Application | motorcycles/boats/surfboards |
| Net Weight | 8.5kg |
| Brand Name | Deligreen |
| Model Number | 6.6KW |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
AC 50kw EV Battery Charger For Lithium Ion Battery
6.6KW Waterproof IP66 EV Battery Charger With Fan
IP66 Waterproof 16A 3.3KW Marine Battery Charger
1200W 60v 20a Lithium Li Ion EV Battery Charger
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 10 days | Packaging Details | 35X24X20 cm/box |
| Input voltage range | AC 85V~265VAC | Input current | 32A |
| Output Rated voltage | 48V/72v/84V/96V/144V/312V | Max charging voltage | 177V |
| Max output current | 60A | Power factor | ≥0.99 Half load |
| Efficiency | ≥93% Full load | IP | IP66 |
| Application | motorcycles/boats/surfboards | Net Weight | 8.5kg |
| Brand Name | Deligreen | Model Number | 6.6KW |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | China |
| High Light | 6.6KW EV OBC Charger ,450V Enforce Air Cooling OBC Charger ,TC Charger 450V | ||
TC Charger NEW VERSION — HK-L series 6.6KW charger is a product specially designed for electric vehicle power battery supplementary electric energy according to the national standard of charger. This product features high efficiency, small size, high stability, long life, high protection level, high reliability, and complete protection functions. It is an ideal power source for electric vehicle charging.
| Model | Cooling Method | Voltage Platform | Hardware | Power | Weight |
|---|---|---|---|---|---|
| HK-LF-108-60 | Air cooling | 108V | 177V/60A | 6.6KW | 8.5kg |
| HK-LF-144-46 | Air cooling | 144V | 202V/46A | 6.6KW | 8.5kg |
| HK-LF-312-20 | Air cooling | 312V | 450V/20A | 6.6KW | 8.5kg |
| HK-LF-540-14 | Air cooling | 540V | 680V/14A | 6.6KW | 8.5kg |
| Parameter | 96V/108V | 144V | 312V | 540V |
|---|---|---|---|---|
| Output Voltage Range | 65-140V | 90-195V | 250-450V | 350-680V |
| Output Current | 60A | 46A | 20A | 14A |
| Output Power | 6600W@220VAC 3300W@110VAC | |||
| Output Mode | CV / CC | |||
| CV Accuracy | ±1% | |||
| CC Accuracy | ±2% | |||
| Ripple Voltage Coefficient | 5% | |||
| Input Voltage Range | AC 90-264V |
| Frequency | 45-65Hz |
| Input Current | 32A |
| Power Factor | ≥0.98 (more than half load) |
| Efficiency | ≥93% (full load) |
| Stand-by Consumption | ≤5W |
| Output Mode | Constant Voltage |
| Output Voltage | 13.8V |
| Rated Current | 5A |
| CV Accuracy | ±2% |
| Output Power | ≥62.5W |
| Ripple Voltage Coefficient | 1% |
Product name, model, specification, and manufacturer name are printed on the label. The box contains the product manual.
Suitable for transportation by car, boat and airplane. Protected from sun, moisture with civilized transportation during transit.
When not in use, store in packing box in clean, dry, well-ventilated environment at 5℃ to 40℃. Avoid exposure to sunlight, fire and water. Shelf life of 2 years from manufacturer date. If storage exceeds 2 years, professional testing required before use.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!