| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 304AH |
| cycle life | 3500 times |
| Internal impedence | ≤0.40mΩ |
| MCC | 250A |
| MCDC | 250A |
| Net Weight | 5.25KG |
| size | 174*72*205mm |
| Brand Name | EVE |
| Model Number | 304Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | D/A,D/P,T/T,paypal | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V | Nominal capacity | 304AH |
| cycle life | 3500 times | Internal impedence | ≤0.40mΩ |
| MCC | 250A | MCDC | 250A |
| Net Weight | 5.25KG | size | 174*72*205mm |
| Brand Name | EVE | Model Number | 304Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | Prismatic 48V Lifepo4 Battery ,300Ah 48V Lifepo4 Battery | ||
USA Stock Shipping Free 3.2V 304Ah 300Ah Prismatic 48V LiFePO4 Battery for Solar Energy Systems. This EVE 304Ah screw-type battery comes with free busbars and M6 nuts, designed for lithium battery packs and deep cycle applications.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Nominal Capacity | 304 Ah @ 0.5C discharge |
| Nominal Voltage | 3.2V |
| Cycle Life | ≥3500 cycles @ 25°C |
| Max Charge Current | 1C (304 Ampere) |
| Max Pulse Discharge | 2C for 30 seconds |
| Charging Temperature | 0℃~55℃ |
| Storage Humidity | <70% |
| Dimensions | 174×72×205mm |
| Weight | 5.5KG |
Engine starting battery, home appliances energy storage, solar and wind power systems, RV, camping car, yacht, boat, caravan, golf cart, forklift, electrical bike, motorbike, home energy storage system, powerwall, and more.
Screw-connected prismatic battery cells can be easily mounted with busbars and screws for DIY projects.
| Area | Shipping Method | Shipping Time | VAT |
|---|---|---|---|
| EU | By train + delivery to door | 30-45 business days | No VAT |
| EU | By truck + delivery to door | 20-30 business days | No VAT |
| US | By ocean + delivery to door | 50-60 business days | No VAT |
| Australia | By ocean + delivery to door | 20-30 business days | No VAT |
| Thailand | By ocean + delivery to door | 15-20 business days | No VAT |
| ALL | UPS | 5-8 business days | With VAT |
| ALL | By air | 7-12 business days | Depends |
Note: We ship to other countries - contact us for details. We prioritize honesty and reliability in shipping.
Yes, we ship the battery with busbar connectors and screws for free.
The typical estimated life of LiFePO4 batteries is 5-8 years, or 2000 to 5000 charge cycles, depending on depth of discharge, working current rate, working temperature, and balancing system usage.
We recommend using LiFePO4/Lithium Ion solar controllers. Lead Acid controllers may provide pulse currents that could damage the PCB over time.
Yes, we support partners who share our vision for creating a clean and green world with competitive pricing and full service support.
This typically occurs when we cannot provide accurate logistics pricing for your country. Please contact us directly for purchasing.
This is normal - tracking numbers won't update until packages arrive in your country. Please be patient during transit.
Yes, we match and balance all cells to ensure consistent internal resistance, voltage, and capacity before delivery.
Please check all battery voltages and internal resistance to ensure they are balanced before DIY assembly. All batteries are tested before shipment, but verification upon receipt is recommended. Basic electronics and battery assembly knowledge is required. No refund or warranty for unprofessional operation. Minor scratches may occur during transportation but do not affect performance.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!