| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000pcs/month |
| Delivery Time | 3-5 working days |
| Rated energy(kWh) | 14KWh-16KWh |
| Configuration | 1P16S |
| Nominal Voltage(V) | 51.2V |
| Weight(Kg) | 37.5kg |
| Dimension(mm) | 817×412×267mm |
| IP grade | IP20 |
| Communication mode | CAN&RS485 |
| BMS | SEPLOS 200A BMS |
| Brand Name | Deligreen |
| Model Number | 51.2V 280ah/314ah kits |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Automative high discharge 3C EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell
EVE EU Poland Stock LF280K HSEV Grade A+ 3.2v Lifepo4 Battery For Solar System
Poland CATL 314AH 3.2V Grade A LiFePO4 Lithium Battery Cell for Off-grid Energy
EVE 22ah LF22K 20C High Discharge Rate Prismatic Lithium Lifepo4 Battery 4 Packs
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 10000pcs/month |
| Delivery Time | 3-5 working days | Rated energy(kWh) | 14KWh-16KWh |
| Configuration | 1P16S | Nominal Voltage(V) | 51.2V |
| Weight(Kg) | 37.5kg | Dimension(mm) | 817×412×267mm |
| IP grade | IP20 | Communication mode | CAN&RS485 |
| BMS | SEPLOS 200A BMS | Brand Name | Deligreen |
| Model Number | 51.2V 280ah/314ah kits | Place of Origin | China |
| High Light | 51.2V DIY LiFePO4 battery kit ,48V home energy storage battery ,Seplos BMS solar battery | ||
Enjoy seamless ordering with guaranteed stock availability, free shipping, and fast delivery directly from our EU warehouse.
Our premium battery kit is engineered for 16 cells in series configuration, creating the foundation for a robust 51.2V energy storage system. Simply select the matching prismatic cells to achieve your desired capacity.
Capacity Options:
System Architecture: Total energy calculated as Cell Voltage (3.2V) × Cell Capacity (Ah) × 16 cells. The kit includes a matched 16S Smart BMS with active balancing, all necessary busbars, hardware, and structural components for safe integration. Designed for future parallel expansion capability.
Next Steps: Define your energy requirements and we'll provide the complete compatible solution - from Grade-A cells to intelligent BMS - ensuring reliable, high-performance battery pack assembly.
Our kit features an advanced Battery Management System with 2A Active Balancing - the core technology that ensures superior performance and extended lifespan for your battery pack.
Passive Balancing (Standard Method):
Our 2A Active Balancing (Superior Technology):
Investment Value: Choosing active balancing ensures maximum usable capacity, reliable long-term performance through thousands of cycles, and superior pack management for your energy storage system.
For detailed specifications and ordering information, please contact us using the information provided at the bottom of this page.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!