| Packaging Details | wooden crate |
| Brand Name | Rimdin |
| Model Number | 48V314ah |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Poland EU Stock 48V CALB 314ah Lifepo4 Battery Pack With EJ BMS Fire extinguishe
EU Warehouse's 51.2V 280ah EVE Lifepo4 Lithium Battery Pack The Perfect Solution
51.2V LiFePo4 280ah Horizontal Stackable completed lithium battery pack JK BMS
32Kwh Home energy storage 48V 51.2V Lithium redy made Battery Pack EVE 628ah ESS
Product Specification
| Packaging Details | wooden crate | Brand Name | Rimdin |
| Model Number | 48V314ah | Certification | CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 51.2V 314ah Lifepo4 battery pack ,Cornex lithium ion home battery ,EU warehouse energy storage system | ||
EU Warehouse 51.2V 314ah Cornex Lifepo4 Lithium ion Battery Pack
| Brand | Rimdin |
| Model | 48V 16S LFP 314Ah |
| Application | Solar energy household system |
| Power | 16kwh |
| Communication | CANBUS and RS485 |
| BMS | 48V 16S 200A BMS |
| Weight | 134kg |
| Nominal Voltage | 48V/51.2V |
| Battery Pack Type | Standing |
| Continuous current | 200A |
| Material | Stainless Steel |
| Dimension | 260*415*898.5mm |
Ready-made battery pack,16S Grade A Cornex 314ah LifePo4 cells,Seplos 16S200A bms.
4 channels active balancing,each 2.5A,total 10A active balancing.
250A DC Breaker
![]()
When overload or short circuit faults occur in the DC circuit, the DC circuit breaker can quickly
cut off the circuit, prevent equipment overheating or damage, avoid arc and fire risks, and protect
the combiner box and downstream equipment.
When repairing or replacing equipment, manually disconnecting the circuit breaker can cut off the
current and ensure personnel safety. In addition, circuit breakers can isolate faulty components and
prevent the entire system from shutting down.
Touch Screen,Multiple language
![]()
20% space smaller
![]()
Cornex 314ah lithium battery cell
Compatible inverters
![]()
White,Gray,Black color
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!