| Payment Terms | T/T,ali baba |
| Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | LFP 4S800A |
| current | 800A |
| Battery Type | Lifepo4 |
| Terminal | Screw terminal |
| Net weight | 4KG |
| Application | Electric motorcycle, bike,solar energy storage |
| Port | comment port |
| Package | Carton/box |
| Brand Name | Deligreencs |
| Model Number | LFP 4S800A |
| Certification | FCC,CE,ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ROHS 48V 300A Smart Bms For 16S LifePO4 Battery Pack
UART USB 8S24V80A Bms For Lithium Ion Battery
NTC 100A 16S 48V Battery Management System BMS
3.2V Lithium Battery 8S24V 150A Bms In Battery
Product Specification
| Payment Terms | T/T,ali baba | Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | LFP 4S800A | current | 800A |
| Battery Type | Lifepo4 | Terminal | Screw terminal |
| Net weight | 4KG | Application | Electric motorcycle, bike,solar energy storage |
| Port | comment port | Package | Carton/box |
| Brand Name | Deligreencs | Model Number | LFP 4S800A |
| Certification | FCC,CE,ROHS | Place of Origin | China |
| High Light | 4S800A LiFePO4 battery BMS ,Bluetooth BMS for RV camper ,FCC certified lithium battery BMS | ||
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
FAQ
1,What is your MOQ?
1pcs
2,How long is the lead time?
We have 1000 squre warehouse. and over 1400 different models.
if in stock,ship within 1~2 business days
out of stock,3~10 days depending on requirement and quantity.
3,How is your warranty?
Three years. Free replacement for any quality issue within 1 business day.
4,What is the difference between smart BMS and non-smart BMS?
First,Smart BMS can be connected PC and phone: UART,RS485,CAN.
You can see battery information real time.
Second, Smart BMS cost higher.
5,What specification of BMS do you have ?
3S ~32S 10A~500A for LFP,NCM.LTO Batteries.
Warmly welcome to visit us.
All long pleasant business starts from good communication.
Maybe you have many other questions to ask.
We are always waiting for your inquiry. Even if we can't make the deal,we can make friends,share information and learn from each other.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!