| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 10000pcs/month |
| Delivery Time | 3-5 working days |
| Name | Best Seller CATL 3.2V 280AH LIFEPO4 Battery original grade A cells |
| Model | CTAL 280AH |
| Battery type | Lifepo4 |
| Normal Volt | 3.2V |
| Charging cut off volt | 3.65V |
| Discharging cut off volt | 2.5V |
| Matched or not | yes |
| Brand Name | CATL |
| Model Number | LF280A |
| Certification | MSDS, UN38.3 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Automative high discharge 3C EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell
EVE EU Poland Stock LF280K HSEV Grade A+ 3.2v Lifepo4 Battery For Solar System
Poland CATL 314AH 3.2V Grade A LiFePO4 Lithium Battery Cell for Off-grid Energy
EVE 22ah LF22K 20C High Discharge Rate Prismatic Lithium Lifepo4 Battery 4 Packs
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 10000pcs/month |
| Delivery Time | 3-5 working days | Name | Best Seller CATL 3.2V 280AH LIFEPO4 Battery original grade A cells |
| Model | CTAL 280AH | Battery type | Lifepo4 |
| Normal Volt | 3.2V | Charging cut off volt | 3.65V |
| Discharging cut off volt | 2.5V | Matched or not | yes |
| Brand Name | CATL | Model Number | LF280A |
| Certification | MSDS, UN38.3 | Place of Origin | CHINA |
| High Light | Grade A Cells LIFEPO4 Battery ,3.2V LIFEPO4 Battery ,280AH LIFEPO4 Battery | ||
Best Seller CATL 3.2V 280AH LIFEPO4 Battery original grade A cells
1. stable stock supply, we have signed distributor agreement with CATL , supply stable stock, good for resellers and wholesalers.
2. original grade A only, this is real originla grade A cells.
3. Testing beofre shipping, MATCHED.
4. 4pcs/carton box, with UN carton box and customized sponge foam.
CATL 280AH. copper busbars all are included.
Original QR code are included.
![]()
![]()
The stud is flat as the picture. all cells come from factory all are flat.
After battery arrived to our warehouse, we will welding.
| Typical capacity | 280ah |
| Typical Energy | 896Wh |
| Operating voltage | 2.5~3.65V |
| Impedance (1KHz) | 0.17±0.05mΩ |
| Shipping capacity | 92±1Ah |
| Operating temperature (charging) | 0~60°C |
| Operating temperature (discharge) | -20~60°C |
| Cell Weight | 5.4±0.3Kg |
| Typical dimension (W*H*T | 宽度(Width):173.93±0.8mm 高度(Height):207.2±0.8mm 厚度(Thickness): 71.65±0.8mm |
End off August, a container battery shipped to EU.
![]()
![]()
![]()
Customer feedback
![]()
![]()
CONTACT US:
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!