| Payment Terms | D/A, D/P, T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 530AH |
| cycle life | 6000 times |
| Internal impedence | 0.17±0.05mΩ |
| MCC | 265A |
| MCDC | 265A |
| Net Weight | 9.5KG |
| size | 274*72*205mm |
| Brand Name | CATL |
| Model Number | 530Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
YW280ah LF280K Manson Seplos DIY Battery Kits
Original Grade A+ EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP LiFePO4 Cell Lithium Battery
EU warehouse stock EVE MB56 628AH LiFePO4 Battery Cell for Solar panel energy
3C high discharge EVE 334ah LF334 Lifepo4 Lithium ion battery cell charging at
Product Specification
| Payment Terms | D/A, D/P, T/T,paypal | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V | Nominal capacity | 530AH |
| cycle life | 6000 times | Internal impedence | 0.17±0.05mΩ |
| MCC | 265A | MCDC | 265A |
| Net Weight | 9.5KG | size | 274*72*205mm |
| Brand Name | CATL | Model Number | 530Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | 3V Lithium Ion Battery Cell ,ESS DIY Prismatic LiFePO4 Battery ,3.2V Prismatic LiFePO4 Battery | ||
CB310 CATL 3V lithium ion 530Ah 580Ah LFP cell 3.2V LiFePO4 prismatic ESS DIY
| Nominal capacity | 530.0 Ah @ 0.5C discharge |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Cycle Life | ≥6000 cycles |
| Max Charge Current | 0.5C(265Amper) |
| Charging Temperature | 0℃~55℃ |
| Storage Humidity | <70﹪ |
| Dimension | 274*74*205mm |
| Weight | 9.5kg |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!