| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | LFP NMC LTO 4S-8S40A |
| current | 40A |
| Battery Type | Lifepo4 NMC LTO |
| Terminal | Screw terminal |
| Pack Voltage | 12V |
| Net weight | 200G |
| Application | Electric motorcycle, bike,solar energy storage |
| Port | comment port |
| Package | Carton/box |
| Dimension | 167.5*65.5*15mm |
| package size | 210*150*40mm |
| Brand Name | Daly |
| Model Number | 4S-8S40A |
| Certification | FCC,CE,ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ROHS 48V 300A Smart Bms For 16S LifePO4 Battery Pack
UART USB 8S24V80A Bms For Lithium Ion Battery
NTC 100A 16S 48V Battery Management System BMS
3.2V Lithium Battery 8S24V 150A Bms In Battery
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100 pcs per week |
| Delivery Time | 5-8 working days | Packaging Details | Carton |
| Product Name | LFP NMC LTO 4S-8S40A | current | 40A |
| Battery Type | Lifepo4 NMC LTO | Terminal | Screw terminal |
| Pack Voltage | 12V | Net weight | 200G |
| Application | Electric motorcycle, bike,solar energy storage | Port | comment port |
| Package | Carton/box | Dimension | 167.5*65.5*15mm |
| package size | 210*150*40mm | Brand Name | Daly |
| Model Number | 4S-8S40A | Certification | FCC,CE,ROHS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 4-8S40A Smart BMS ,NMC Smart BMS ,Lifepo4 Smart BMS | ||
Advanced Battery Management System with active balancing technology and Bluetooth connectivity for optimal battery performance and monitoring.
| Model | Compatible Strings | Continuous Discharge Current | Max Discharge Current | Continuous Charge Current | Max Charge Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 8S 40A | 4-8 | 40A | 60A | 20A | 40A |
| 8S 60A | 4-8 | 60A | 90A | 30A | 60A |
| 8S 80A | 4-8 | 80A | 120A | 40A | 80A |
| 8S 100A | 4-8 | 100A | 150A | 50A | 100A |
| 17S 40A | 8-17 | 40A | 60A | 20A | 40A |
| 17S 60A | 8-17 | 60A | 90A | 30A | 60A |
| 17S 80A | 8-17 | 80A | 120A | 40A | 80A |
| 17S 100A | 8-17 | 100A | 150A | 50A | 100A |
| 24S 40A | 8-24 | 40A | 60A | 20A | 40A |
| 24S 60A | 8-24 | 60A | 90A | 30A | 60A |
| 24S 80A | 8-24 | 80A | 120A | 40A | 80A |
| 24S 100A | 8-24 | 100A | 150A | 50A | 100A |
| Interface Name | PIN | Label | Definition |
|---|---|---|---|
| NTC1 | 1 | GND | GND |
| 2 | NTC-1 | 1# Temperature Cable | |
| 3 | GND | GND | |
| 4 | NTC-2 | 2# Temperature Cable | |
| NTC2 | 1 | GND | GND |
| 2 | NTC-3 | 3# Temperature Cable | |
| 3 | GND | GND | |
| 4 | NTC-4 | 4# Temperature Cable | |
| DO/DI Parallel Interface | 1 | DO | / |
| 2 | GND | GND | |
| 3 | DI | / | |
| 4 | GND | GND | |
| 5 | / | / | |
| KEY Interface | 1 | KEY+ | KEY Switch Positive |
| 2 | / | / | |
| 4 | KEY- | Switch Negative | |
| UART | 1 | GND | GND |
| 2 | 3.3V | Power Supply (3.3V) | |
| 3 | 12V | Power Supply (6-12V) | |
| 4 | SI | Activate Button | |
| 5 | RXDI | Communication Sending End | |
| 6 | TXDI | Communication Receiving End |
| Interface Name | Pin | Label | Definition |
|---|---|---|---|
| CAN/485 | 1 | 485B | 485 Communication Sender |
| 2 | 485A | 485 Communication Receiver | |
| 3 | GND | Isolation Ground GND | |
| 4 | CanH | CAN High | |
| 5 | CanL | CAN Low |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!