| Payment Terms | D/A, D/P, T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days |
| Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V |
| Nominal capacity | 27AH |
| cycle life | 2500 times |
| Internal impedence | 0.9 mΩ±0.3 mΩ |
| MCC | 27A 0%~100%SOC,2C 0%~90%SOC |
| MCDC | 108A,6C 10 seconds |
| Net Weight | 605 g±18 g |
| size | 21.3*100.5*145mm |
| Brand Name | Gotion |
| Model Number | 27Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
EU China Warehouse Wholesale Stock EVE CATL 280ah 304ah 314ah 320ah Grade A
EVE MB31 314ah 8000 Cycles LFP Cell Lithium Battery 3V Lithium Iron Phosphate
EVE EU Poland Stock LF280K HSEV Grade A+ 3.2v Lifepo4 Battery For Solar System
100ah Portable 12v Battery Pack
Product Specification
| Payment Terms | D/A, D/P, T/T,paypal | Supply Ability | 1000pcs/day |
| Delivery Time | 15 days | Packaging Details | carton box |
| Nominal voltage | 3.2V | Nominal capacity | 27AH |
| cycle life | 2500 times | Internal impedence | 0.9 mΩ±0.3 mΩ |
| MCC | 27A 0%~100%SOC,2C 0%~90%SOC | MCDC | 108A,6C 10 seconds |
| Net Weight | 605 g±18 g | size | 21.3*100.5*145mm |
| Brand Name | Gotion | Model Number | 27Ah |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | china |
| High Light | 6C lithium Lifepo4 battery cell ,3.2V lithium Lifepo4 battery cell ,Forklift Lifepo4 battery cell | ||
Gotion IFP20100140A-27Ah 2C fast charging 6C 3.2V lithium Lifepo4 battery cell forklift
| Typical capacity | 27 Ah |
| Typical Energy | 86.4 Wh |
| Operating voltage | 2.0-3.65V |
| Impedance (1KHz) | 0.9 mΩ±0.3 mΩ |
| Operating temperature (charging) | 0℃~55℃ |
| Operating temperature (discharge) | -30℃~60℃ |
| Cell Weight | 605 g±18 g |
| Storage Temp | -35~60°C |
| size | 21.3*100.5*145mm |
| Rest SOC | ≤3% |
| Cycle performance | 2500 Cycles@70%SOH |
| Standard charge Power | 27A 0%~100%SOC, |
| Max constant charge power | 2C 54A 0%~90%SOC |
| Standard discharge power | 4C 108A |
| Max constant discharge power | 6C 162A 10 seconds |
| Net Weight | 605 g±18 g |
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
5 000 000-10 000 000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many... Since 2010, after more than 10 years of development, we have become one of the largest lithium battery wholesalers. We solely focus on high quality, grade A+, batteries.Because it can provide stable quality, truly achieve long life cycle, and have stable production capacity. We cooperate with many...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!