| Payment Terms | Western Union,T/T |
| Supply Ability | 50000pcs/day |
| Delivery Time | 7-10days |
| Packaging Details | Paper box |
| Model NO. | LP405085 |
| Discharge Rate | Low Discharge Rate |
| Nominal Capacity | 2000mAh |
| Continuous Discharging Current | 0.5c |
| Max Discharging Current | 1c |
| Weight | 25g |
| Cycle Life | 500cycles |
| Warranty | 12months |
| OEM Service | Yes |
| Specification | 4*50*85mm |
| Brand Name | RESKY |
| Model Number | LP405085 |
| Certification | CE, RoHS, MSDS, Un38.3 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Flat Lithium Polymer Battery Cell 523450 603450 803450 103450 3.7v 2000mAh Lipo
Rechargeable Lithium polymer battery cell 503759 3.7V 1200mAh for Dog Trainer
Lithium Polymer Battery Cell 3.7V 1500mAh 103048 For Digital Device
3.7V Lipo Li-ion Battery Pack 805085 4000mAh
Product Specification
| Payment Terms | Western Union,T/T | Supply Ability | 50000pcs/day |
| Delivery Time | 7-10days | Packaging Details | Paper box |
| Model NO. | LP405085 | Discharge Rate | Low Discharge Rate |
| Nominal Capacity | 2000mAh | Continuous Discharging Current | 0.5c |
| Max Discharging Current | 1c | Weight | 25g |
| Cycle Life | 500cycles | Warranty | 12months |
| OEM Service | Yes | Specification | 4*50*85mm |
| Brand Name | RESKY | Model Number | LP405085 |
| Certification | CE, RoHS, MSDS, Un38.3 | Place of Origin | China |
| High Light | Rechargeable lithium polymer battery 2000mAh ,3.7v power battery for consumer electronics ,7.4wh lithium ion battery with warranty | ||
| NO. | Items | Specifications |
|---|---|---|
| 1 | Batteries | 3.7v 2000mAh lipo battery |
| 2 | Charge voltage | 4.2V |
| 3 | Nominal voltage | 3.7V |
| 4 | Nominal capacity | 2000mAh 0.2C Discharge |
| 5 | Charge current | Standard Charging: 0.5C Rapid charge: 1.0C |
| 6 | Standard Charging method | 0.5C CC(constant current) charge to 4.2V, then CV(constant voltage 4.2V) charge till charge current decline to ≤0.05C |
| 7 | Charging time | Standard Charging: 2.75hours(Ref.) Rapid charge: 2hours(Ref.) |
| 8 | Max.charge current | 1.0C |
| 9 | Max.discharge current | 1.0C |
| 10 | Discharge cut-off voltage | 2.5V±0.25V(0.2C) |
| 11 | Operating temperature | Charging: 0°C ~45°C Discharging: 0°C ~45°C |
| 12 | Storage temperature | -10°C~ +45°C |
| 13 | Dimension | Length: 85±2mm (not including tabs) Width: 50±0.5mm Thickness: 4±0.2mm |
| 14 | Drop Test | The cell is to be dropped from a height of meter twice onto concrete ground. No fire, no leakage |
| 15 | Cycle time | ≥500times |
Advantages:
1. Ultra-thin and flexible design
2. High energy density
3. Stable output and fast charging capability
Flat discharge platform (around 3.7V), providing stable power output and extending device operating time
4. Excellent low-temperature performance
Retains 70-80% capacity even at -20℃
5. Safe and reliable
Polymer electrolyte replaces liquid electrolyte, reducing leakage risk
Built-in multiple protection circuits prevent damage to the battery or device under abnormal operating conditions
Application:
1. Consumer Electronics
Laptops/Tablets: Provides hours of mobile office support
Bluetooth Keyboards/Mice: Slim design, supports months of use
Portable Multimedia: DVD players, mobile TVs, e-readers
Digital Photography: Digital cameras, camcorders, action cameras
2. Industrial and Professional Equipment
Wireless Communication: Walkie-talkies, WiFi modules, signal repeaters, satellite navigation equipment
Security Monitoring: Wireless cameras, door magnetic sensors, human body detectors
Industrial Instrumentation: Portable measuring equipment, data acquisition devices, field testing instruments
Mobile POS Machines: Retail and catering mobile payment terminals
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2012
Total Annual:
500000-1000000
Employee Number:
20~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Resky Electronics Co., Ltd is a company specialized in manufacturing, sales and marketing of rechargeable lithium battery and related battery packs.Our lithium battery cells and packs products are widely used in portable mobile devices such as Bluetooth headsets, MP3 players, PDAs, Digital ... Shenzhen Resky Electronics Co., Ltd is a company specialized in manufacturing, sales and marketing of rechargeable lithium battery and related battery packs.Our lithium battery cells and packs products are widely used in portable mobile devices such as Bluetooth headsets, MP3 players, PDAs, Digital ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!