| Payment Terms | Western Union,T/T |
| Supply Ability | 50000pcs/day |
| Delivery Time | 7-10days |
| Packaging Details | Paper box |
| Model NO. | LP902525 |
| Nominal Capacity | 500mAh |
| Charging Current | 0.2c |
| Continuous Discharging Current | 0.5c |
| Max Discharging Current | 1c |
| Weight | 9g |
| MOQ | 10PCS |
| Lead Time | 5-10workdays |
| Connector | Jst, Molex.... |
| Specification | 9*25*25mm |
| Brand Name | RESKY |
| Model Number | LP102025 |
| Certification | CE, RoHS, MSDS, Un38.3, IEC62133 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Flat Lithium Polymer Battery Cell 523450 603450 803450 103450 3.7v 2000mAh Lipo
Rechargeable Lithium polymer battery cell 503759 3.7V 1200mAh for Dog Trainer
Lithium Polymer Battery Cell 3.7V 1500mAh 103048 For Digital Device
3.7V Lipo Li-ion Battery Pack 805085 4000mAh
Product Specification
| Payment Terms | Western Union,T/T | Supply Ability | 50000pcs/day |
| Delivery Time | 7-10days | Packaging Details | Paper box |
| Model NO. | LP902525 | Nominal Capacity | 500mAh |
| Charging Current | 0.2c | Continuous Discharging Current | 0.5c |
| Max Discharging Current | 1c | Weight | 9g |
| MOQ | 10PCS | Lead Time | 5-10workdays |
| Connector | Jst, Molex.... | Specification | 9*25*25mm |
| Brand Name | RESKY | Model Number | LP102025 |
| Certification | CE, RoHS, MSDS, Un38.3, IEC62133 | Place of Origin | China |
| High Light | 3.7V lithium ion battery ,smart watch li-polymer battery ,902025 rechargeable battery | ||
| Model NO. | LP902525 |
|---|---|
| Nominal Capacity | 500mAh |
| Charging Current | 0.2c |
| Continuous Discharging Current | 0.5c |
| Max Discharging Current | 1c |
| Weight | 9g |
| MOQ | 10PCS |
| Lead Time | 5-10 workdays |
| Connector | Jst, Molex.... |
| Specification | 9*25*25mm |
| NO. | Items | Specifications |
|---|---|---|
| 1 | Batteries | 3.7v 500mah lipo battery |
| 2 | Charge voltage | 4.2V |
| 3 | Nominal voltage | 3.7V |
| 4 | Nominal capacity | 500mAh @ 0.2C Discharge |
| 5 | Charge current | Standard Charging: 0.5C Rapid charge: 1.0C |
| 6 | Standard Charging method | 0.5C CC(constant current) charge to 4.2V, then CV(constant voltage 4.2V) charge till charge current decline to ≤0.05C |
| 7 | Charging time | Standard Charging: 2.75 hours (Ref.) Rapid charge: 2 hours (Ref.) |
| 8 | Max. charge current | 0.5C |
| 9 | Max. discharge current | 1.0C |
| 10 | Discharge cut-off voltage | 2.5V ±0.25V (0.2C) |
| 11 | Operating temperature | Charging: 0°C ~45°C Discharging: 0°C ~45°C |
| 12 | Storage temperature | -10°C ~ +45°C |
| 13 | Dimension | Length: 25±2mm (not including tabs) Width: 25±0.5mm Thickness: 9±0.2mm |
| 14 | Drop Test | The cell is to be dropped from a height of meter twice onto concrete ground. No fire, no leakage |
| 15 | Cycle time | ≥500 times |
Advantages:
1. Square and compact design, highly adaptable to various spaces.
2. High energy density, excellent balance between battery life and size.
3. Excellent low-temperature performance, wide environmental adaptability.
4. Safe and reliable, low risk of use.
5. Lightweight and portable, does not increase the burden on devices.
1. Medical and Health Monitoring
Portable Medical Devices: Blood glucose meters, blood pressure monitors, thermometers
Wearable Health Monitoring: Heart rate monitors, pulse oximeters, sleep monitors
Hearing Aids (Ultra-thin, barely noticeable)
Portable Physiotherapy Devices: Massagers, heating pads, and other small medical instruments
2. IoT and Smart Home
Miniature Sensors: Environmental monitoring devices
Smart Control: Bluetooth remote controls, smart home panels
Security Systems: Miniature cameras, door/magnetic sensors, human body detectors
Smart Meters: Water, electricity, gas meters, smart sockets
Small Appliances: Electric toothbrushes, beauty devices, aromatherapy diffusers
3. Professional Applications
Wireless Communication: Walkie-talkies, WiFi modules, signal repeaters
GPS Trackers: Pet tracking devices, child abduction prevention devices
Industrial inspection: Portable measuring instruments, data acquisition devices
Remote control models: Small drones, model airplanes
Lighting equipment: Headlamps, flashlights, emergency lights
CE, ROHS, MSDS, UN38.3, 1.2m drop testing, IEC62133, etc.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2012
Total Annual:
500000-1000000
Employee Number:
20~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Resky Electronics Co., Ltd is a company specialized in manufacturing, sales and marketing of rechargeable lithium battery and related battery packs.Our lithium battery cells and packs products are widely used in portable mobile devices such as Bluetooth headsets, MP3 players, PDAs, Digital ... Shenzhen Resky Electronics Co., Ltd is a company specialized in manufacturing, sales and marketing of rechargeable lithium battery and related battery packs.Our lithium battery cells and packs products are widely used in portable mobile devices such as Bluetooth headsets, MP3 players, PDAs, Digital ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!