| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50000pcs/dat |
| Delivery Time | 7-10days |
| Packaging Details | Paper box |
| Model NO. | LP501535 |
| Capacity | 240mAh |
| MOQ | 100PCS |
| Electrolyte | Li(Nicomn)O2 |
| Cycle Life | 500cycles |
| Warranty | 12months |
| Shipping | UPS, DHL, FedEx, TNT, by Air, by Sea, Special Line |
| Lead Time | Within 5-7Workdays |
| Connector | Jst, Molex.... |
| Specification | 5*15*35mm |
| Brand Name | RESKY |
| Model Number | LP501535 |
| Certification | MSDS, Un38.3 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Flat Lithium Polymer Battery Cell 523450 603450 803450 103450 3.7v 2000mAh Lipo
Rechargeable Lithium polymer battery cell 503759 3.7V 1200mAh for Dog Trainer
Lithium Polymer Battery Cell 3.7V 1500mAh 103048 For Digital Device
3.7V Lipo Li-ion Battery Pack 805085 4000mAh
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 50000pcs/dat |
| Delivery Time | 7-10days | Packaging Details | Paper box |
| Model NO. | LP501535 | Capacity | 240mAh |
| MOQ | 100PCS | Electrolyte | Li(Nicomn)O2 |
| Cycle Life | 500cycles | Warranty | 12months |
| Shipping | UPS, DHL, FedEx, TNT, by Air, by Sea, Special Line | Lead Time | Within 5-7Workdays |
| Connector | Jst, Molex.... | Specification | 5*15*35mm |
| Brand Name | RESKY | Model Number | LP501535 |
| Certification | MSDS, Un38.3 | Place of Origin | China |
| High Light | Rechargeable Lithium Polymer Battery 240mAh ,501535 Li-ion Battery 3.7v ,Solar Lipo Battery Cell | ||
| Item | Specifications |
|---|---|
| Battery Type | 3.7V 240mAh LiPo battery |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 240mAh @ 0.2C Discharge |
| Charge Current | Standard Charging: 0.2C Rapid charge: 1.0C |
| Standard Charging Method | 0.5C CC charge to 4.2V, then CV charge till current ≤0.05C |
| Charging Time | Standard: 2.75 hours (Ref.) Rapid: 2 hours (Ref.) |
| Max. Charge Current | 0.5C |
| Max. Discharge Current | 1.0C |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.5V±0.25V (0.2C) |
| Operating Temperature | Charging: 0°C ~45°C Discharging: 0°C ~45°C |
| Storage Temperature | -10°C ~ +45°C |
| Dimensions | Length: 35±0.5mm Width: 15±0.5mm Thickness: 5±0.2mm |
| Drop Test | Dropped from 1m height twice onto concrete - no fire, no leakage |
| Cycle Life | ≥500 cycles |
Features:
Specifications: Nominal voltage 3.7V, capacity 240mAh, using ternary polymer technology, a soft-pack cell design, compact size.
Materials: Uses nickel-cobalt-manganese ternary material as the positive electrode, possessing high energy density and stable electrochemical performance.
Advantages:
High Energy Density: Compared to other lithium battery types, it provides greater capacity within the same size, suitable for space-constrained devices.
Low Internal Resistance and Long Cycle Life: Low internal resistance, supports efficient charge and discharge, and has a high cycle life, resulting in good durability.
Safety and Certification: UN38.3, MSDS available, and other safety certifications, suitable for export devices such as GPS trackers.
Applications:
Consumer Electronics: Widely used in portable devices such as Bluetooth headsets, smart bracelets, voice recorders, and electric toothbrushes.
Professional Equipment: Suitable for medical or outdoor tools such as dog trainers, navigation devices, radio frequency ionization devices, and facial cleansing devices. Industrial and Measuring Instruments: Suitable for applications requiring a stable power supply, such as electronic receivers, reading pens, and scanners.
Product pictures:
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2012
Total Annual:
500000-1000000
Employee Number:
20~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Resky Electronics Co., Ltd is a company specialized in manufacturing, sales and marketing of rechargeable lithium battery and related battery packs.Our lithium battery cells and packs products are widely used in portable mobile devices such as Bluetooth headsets, MP3 players, PDAs, Digital ... Shenzhen Resky Electronics Co., Ltd is a company specialized in manufacturing, sales and marketing of rechargeable lithium battery and related battery packs.Our lithium battery cells and packs products are widely used in portable mobile devices such as Bluetooth headsets, MP3 players, PDAs, Digital ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!