| Payment Terms | Western Union,T/T |
| Supply Ability | 10000pcs/day |
| Delivery Time | 7-10days |
| Packaging Details | Standard package |
| Rated Capacity | 2600mAh |
| Standard Voltage | 11.1V |
| Cell | 18650 2600mAh Battery Cells |
| Structure | 3s1p |
| Discharging Cut-off Voltage | 8V |
| Continuous Discharging Current | 1A |
| Peak Discharging Current | 2A |
| Wh | 28.86W |
| Weight | 185g |
| HS Code | 8507600090 |
| Brand Name | RESKY |
| Model Number | RSK-11.1v2600mAh |
| Certification | CE,RoHS,MSDS,Un38.3, IEC62133, UL, CB |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Rechargeable NCR18650GA Li-Ion Power 2s2p 7.4v 7000mAh Battery Pack For Medical
High Capacity 6s4p Rechargeable Li-Ion 18650 Solar Battery Cell 22.2V 10.4Ah
18650 Lithium Cell Rechargeable 22.2V 5200mAh Power Lithium Ion Battery Pack For
18650 Lithium Cell Rechargeable 22.2v 4400mAh Li-Ion Battery Pack For Portable
Product Specification
| Payment Terms | Western Union,T/T | Supply Ability | 10000pcs/day |
| Delivery Time | 7-10days | Packaging Details | Standard package |
| Rated Capacity | 2600mAh | Standard Voltage | 11.1V |
| Cell | 18650 2600mAh Battery Cells | Structure | 3s1p |
| Discharging Cut-off Voltage | 8V | Continuous Discharging Current | 1A |
| Peak Discharging Current | 2A | Wh | 28.86W |
| Weight | 185g | HS Code | 8507600090 |
| Brand Name | RESKY | Model Number | RSK-11.1v2600mAh |
| Certification | CE,RoHS,MSDS,Un38.3, IEC62133, UL, CB | Place of Origin | China |
| High Light | 11.1V Li-ion battery pack ,18650 rechargeable battery for LED lamp ,3s Li-ion battery with 2600mAh | ||
| Model | 18650-3S1P |
|---|---|
| Nominal voltage | 11.1V |
| Nominal capacity | 2600mAh |
| Size | Customized |
| Max charge current | 0.5C |
| Charging method | Constant current 1C to 12.6V, then charge with constant voltage 12.6V till charge current less than 0.01C |
| Max discharge current | 1C |
| Discharge cut-off voltage | 8V, the over-discharge detection voltage of PCM |
| Operating environment | Charging: 0°C ~ 45°C; 65±20%RH Discharging: -20°C~60°C; 65±20%RH |
| Storage environment | -20°C~45°; 65±20%RH |
| Lifespan (80% Prime Capacity) | >500 times |
Suitable for high-load equipment such as electric drills and saws. Its high energy density and stable output meet the needs of applications such as woodworking and metal drilling.
Commonly used in portable devices such as laptops and tablets, it provides long battery life, supporting mobile office and entertainment.
Suitable for electric bicycles and small electric scooters. Its lightness and long battery life meet the needs of daily short-distance travel.
Can be used as energy storage devices for home emergency power supplies or solar power generation systems, ensuring basic power needs during power outages.
Suitable for model devices such as remote-controlled cars and drones, providing power support and meeting the battery life requirements of toy products.
| Model | Capacity | Current | Discharge Rate |
|---|---|---|---|
| INR1865035ET | 3500 | 10A | 3C |
| INR1865025RM/RT | 2500 | 20A | 8C |
| INR1865030Q/QM | 3000 | 15A | 5C |
| INR2170050E | 4800 | 10A | 2C |
| INR2170040T | 4000 | 30A | 7C |
| INR2170050GB | 5000 | 10A | 2C |
| INR2170050G | 5000 | 10A | 2C |
| INR2170050S | 5000 | 35A | 7C |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2012
Total Annual:
500000-1000000
Employee Number:
20~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Resky Electronics Co., Ltd is a company specialized in manufacturing, sales and marketing of rechargeable lithium battery and related battery packs.Our lithium battery cells and packs products are widely used in portable mobile devices such as Bluetooth headsets, MP3 players, PDAs, Digital ... Shenzhen Resky Electronics Co., Ltd is a company specialized in manufacturing, sales and marketing of rechargeable lithium battery and related battery packs.Our lithium battery cells and packs products are widely used in portable mobile devices such as Bluetooth headsets, MP3 players, PDAs, Digital ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!