| Payment Terms | Western Union,T/T |
| Supply Ability | 50000pcs/day |
| Delivery Time | 7-10days |
| Packaging Details | Paper box |
| Model NO. | LP503040 |
| Nominal Capacity | 600mAh |
| Charging Current | 0.2c |
| Continuous Discharging Current | 0.5c |
| Max Discharging Current | 1c |
| Weight | 11g |
| MOQ | 10PCS |
| Lead Time | 3-7workdays |
| Connector | Jst, Molex.... |
| Specification | 5*30*40mm |
| Brand Name | RESKY |
| Model Number | LP503040 |
| Certification | CE, RoHS, MSDS, Un38.3 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Flat Lithium Polymer Battery Cell 523450 603450 803450 103450 3.7v 2000mAh Lipo
Rechargeable Lithium polymer battery cell 503759 3.7V 1200mAh for Dog Trainer
Lithium Polymer Battery Cell 3.7V 1500mAh 103048 For Digital Device
3.7V Lipo Li-ion Battery Pack 805085 4000mAh
Product Specification
| Payment Terms | Western Union,T/T | Supply Ability | 50000pcs/day |
| Delivery Time | 7-10days | Packaging Details | Paper box |
| Model NO. | LP503040 | Nominal Capacity | 600mAh |
| Charging Current | 0.2c | Continuous Discharging Current | 0.5c |
| Max Discharging Current | 1c | Weight | 11g |
| MOQ | 10PCS | Lead Time | 3-7workdays |
| Connector | Jst, Molex.... | Specification | 5*30*40mm |
| Brand Name | RESKY | Model Number | LP503040 |
| Certification | CE, RoHS, MSDS, Un38.3 | Place of Origin | China |
| High Light | 600mAh lithium polymer battery ,3.7V LiPo battery for GPS trackers ,compact 5x30x40mm lithium polymer battery | ||
Compact lithium polymer battery cell designed for GPS trackers and other low-power electronic devices with high energy density and reliable performance.
| Item | Specifications |
|---|---|
| Batteries | 3.7V 600mAh LiPo Battery |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 600mAh (0.2C Discharge) |
| Charge Current | Standard Charging: 0.5C Rapid Charge: 1.0C |
| Standard Charging Method | 0.5C CC charge to 4.2V, then CV charge till current ≤0.05C |
| Charging Time | Standard Charging: 2.75 hours (Ref.) Rapid Charge: 2 hours (Ref.) |
| Max Charge Current | 0.5C |
| Max Discharge Current | 1.0C |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.5V ±0.25V (0.2C) |
| Operating Temperature | Charging: 0°C ~ 45°C Discharging: 0°C ~ 45°C |
| Storage Temperature | -10°C ~ +45°C |
| Dimensions | Length: 40±2mm (excluding tabs) Width: 30±0.5mm Thickness: 5±0.2mm |
| Drop Test | 1 meter drop onto concrete ground twice - No fire, no leakage |
| Cycle Time | ≥500 cycles |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2012
Total Annual:
500000-1000000
Employee Number:
20~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Resky Electronics Co., Ltd is a company specialized in manufacturing, sales and marketing of rechargeable lithium battery and related battery packs.Our lithium battery cells and packs products are widely used in portable mobile devices such as Bluetooth headsets, MP3 players, PDAs, Digital ... Shenzhen Resky Electronics Co., Ltd is a company specialized in manufacturing, sales and marketing of rechargeable lithium battery and related battery packs.Our lithium battery cells and packs products are widely used in portable mobile devices such as Bluetooth headsets, MP3 players, PDAs, Digital ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!