| Payment Terms | Western Union,T/T |
| Supply Ability | 50000pcs/day |
| Delivery Time | 7-10days |
| Packaging Details | Paper box |
| Model NO. | LP405085 |
| Discharge Rate | Low Discharge Rate |
| Nominal Capacity | 2000mAh |
| Continuous Discharging Current | 0.5c |
| Max Discharging Current | 1c |
| Weight | 25g |
| Cycle Life | 500cycles |
| Warranty | 12months |
| OEM Service | Yes |
| Specification | 4*50*85mm |
| Brand Name | RESKY |
| Model Number | LP405085 |
| Certification | CB, IEC62133-2, CE, RoHS, REACH, MSDS, Un38.3,ect |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Flat Lithium Polymer Battery Cell 523450 603450 803450 103450 3.7v 2000mAh Lipo
Rechargeable Lithium polymer battery cell 503759 3.7V 1200mAh for Dog Trainer
Lithium Polymer Battery Cell 3.7V 1500mAh 103048 For Digital Device
3.7V Lipo Li-ion Battery Pack 805085 4000mAh
Product Specification
| Payment Terms | Western Union,T/T | Supply Ability | 50000pcs/day |
| Delivery Time | 7-10days | Packaging Details | Paper box |
| Model NO. | LP405085 | Discharge Rate | Low Discharge Rate |
| Nominal Capacity | 2000mAh | Continuous Discharging Current | 0.5c |
| Max Discharging Current | 1c | Weight | 25g |
| Cycle Life | 500cycles | Warranty | 12months |
| OEM Service | Yes | Specification | 4*50*85mm |
| Brand Name | RESKY | Model Number | LP405085 |
| Certification | CB, IEC62133-2, CE, RoHS, REACH, MSDS, Un38.3,ect | Place of Origin | China |
| High Light | rechargeable lithium polymer battery 2000mAh ,3.7v power battery for consumer electronics ,7.4wh lithium ion battery with warranty | ||
| Battery Type | 3.7V 2000mAh LiPo Battery |
| Charge Voltage | 4.2V |
| Nominal Voltage | 3.7V |
| Nominal Capacity | 2000mAh (0.2C Discharge) |
| Charge Current | Standard: 0.5C Rapid: 1.0C |
| Standard Charging Method | 0.5C CC charge to 4.2V, then CV (4.2V) charge until current ≤0.05C |
| Charging Time | Standard: 2.75 hours (Ref.) Rapid: 2 hours (Ref.) |
| Max Charge Current | 1.0C |
| Max Discharge Current | 1.0C |
| Discharge Cut-off Voltage | 2.5V ± 0.25V (0.2C) |
| Operating Temperature | Charging: 0°C ~ 45°C Discharging: 0°C ~ 45°C |
| Storage Temperature | -10°C ~ +45°C |
| Dimensions | Length: 85±2mm (excluding tabs) Width: 50±0.5mm Thickness: 4±0.2mm |
| Drop Test | 1 meter drop onto concrete ground twice - No fire, no leakage |
| Cycle Life | ≥500 cycles |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2012
Total Annual:
500000-1000000
Employee Number:
20~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Resky Electronics Co., Ltd is a company specialized in manufacturing, sales and marketing of rechargeable lithium battery and related battery packs.Our lithium battery cells and packs products are widely used in portable mobile devices such as Bluetooth headsets, MP3 players, PDAs, Digital ... Shenzhen Resky Electronics Co., Ltd is a company specialized in manufacturing, sales and marketing of rechargeable lithium battery and related battery packs.Our lithium battery cells and packs products are widely used in portable mobile devices such as Bluetooth headsets, MP3 players, PDAs, Digital ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!