| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 50 units per month |
| Delivery Time | 60-180 |
| Packaging Details | wooden case |
| Tilt | -45 ° ~ + 90 ° |
| Spectral Range | 7.5μm To 14μm |
| Resolution | 1920x1080 |
| Weight | 1.5 kg |
| Pan | N × 360 ° Continuous Rotation |
| Sensor Type | PTZ Thermal |
| Detection Range | Up to 2000 meters |
| Minimum Focus Distance | 5-10KM |
| Rotation Speed | Pan: 7°/S, tilt: 3.4°/S |
| Power Supply | Rechargeable lithium-ion battery |
| Image Definition | 768×576 |
| Fog Penetration | Optical Filtering |
| Feature | IP66 |
| Ir Resolution | 640x512 |
| Image Enhancement | Digital zoom and image sharpening |
| Pseudo Color | 10 |
| Image Frequency | 9Hz |
| Weigth | 650g |
| Dimension | 150x60x80mm core only |
| Video Output | PAL/NTSC |
| Brand Name | Hope-Wish |
| Model Number | HP-ZS20GIS-CTVC63030-2132-LRF6K |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE, FCC, ROHS, ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
640 X 512 Multi Sensor Lens Security Camera For Extreme Long Distance Surveillan
Cooled Long Range Thermal Imaging Camera 20mk NETD
Waterproof Long Range Night Vision CCTV Camera Digital Amplification
Outdoor HD Video Thermal Security Camera For Long Range Seaport Security
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 50 units per month |
| Delivery Time | 60-180 | Packaging Details | wooden case |
| Tilt | -45 ° ~ + 90 ° | Spectral Range | 7.5μm To 14μm |
| Resolution | 1920x1080 | Weight | 1.5 kg |
| Pan | N × 360 ° Continuous Rotation | Sensor Type | PTZ Thermal |
| Detection Range | Up to 2000 meters | Minimum Focus Distance | 5-10KM |
| Rotation Speed | Pan: 7°/S, tilt: 3.4°/S | Power Supply | Rechargeable lithium-ion battery |
| Image Definition | 768×576 | Fog Penetration | Optical Filtering |
| Feature | IP66 | Ir Resolution | 640x512 |
| Image Enhancement | Digital zoom and image sharpening | Pseudo Color | 10 |
| Image Frequency | 9Hz | Weigth | 650g |
| Dimension | 150x60x80mm core only | Video Output | PAL/NTSC |
| Brand Name | Hope-Wish | Model Number | HP-ZS20GIS-CTVC63030-2132-LRF6K |
| Place of Origin | China | Certification | CE, FCC, ROHS, ISO9001 |
| High Light | ship mounted thermal camera ,long distance thermal sensor ,multi-sensor thermal camera | ||
l ·Long range 24-hours monitoring.
l ·Delicate and smooth images.
l ·360 degree of Omni-directional Pan-Tilt
l ·Higher sensitivity
l ·Effective in all environments
l ·Lightweight design: weight ≤ 18kg
| Model | HP-ZS20GIS-CTVC63030-2132-LRF6K |
| Rotation range |
1. Pan: N × 360 ° continuous rotation 2. Tilt: -45 ° ~ + 90 ° 3. Limit: The pitch has a soft limit function, the program can be set |
| Spinning speed |
1. Horizontal speed: 0.1 ° ~ 80 ° / s 2. Pitching speed: 0.1 ° ~ 80 ° / s 3. Acceleration: horizontal 120 ° / s2, pitch 120 ° / s2 4. Drive mode: direct drive with vigorous torque rare earth permanent magnet synchronous motor, high-speed start-stop, smooth tracking with radar linkage |
| Positioning accuracy | Positioning accuracy: up to 0.02 °, high-frequency fine-tuning pulse precision motor drive, digital angle sensor servo |
| Turntable zero position | 1.Zero setting: support the setting of pan and pitch zero |
| Stability accuracy | 2mrad (RMS), two-axis gyro stable |
| Cruise scan |
1. Preset position: no less than 255 2. Path scan: support preset point cruise, line scan, scan speed can be set 3. Watch function: support watch preset, line scan and cruise |
| Data return |
1. Lens servo: support lens field of view, magnification, ZOOM / FOCUS value query, return, positioning function 2. Turntable angle: support real-time / query return and positioning functions of horizontal and pitch angles |
| Tracking mode |
1. Support manual control tracking 2. Support radar linkage automatic tracking 3. Support front-end module automatic tracking (optional) 4. Support automatic tracking of back-end software |
| Enhancement |
1. Motor protection: turntable blocking protection, high reliability 2. Fault detection: support power-on self-check, status query and fault code feedback 3. Upgrade and maintenance: remote restart, remote upgrade function, convenient system maintenance |
| Electrical Interface |
1. Network interface: 1 channel 10M / 100M adaptive Ethernet port (including thermal image + high-definition visible light + RS422 / 485 control) 2. Power source: 1 way DC24V 3. Physical interface: -grade aviation waterproof plug, protection grade IP67 |
| Protocol |
1. Network protocol: support TCP / IP, UDP, IPv4 / v6, HTTP, RTP, RTSP; support Onvif, GB28181 network video protocol 2. PTZ control protocol: Pelco-D industry standard and other multi-protocols, baud rate 2400, 4800, 9600, 19200 optional, customizable private protocol |
| Environmental index |
1. Working temperature: -25 ℃ ~ + 60 ℃ 2. Storage temperature: -30 ℃ ~ + 70 ℃ 3. Humidity: <95% RH 4. Anti-lightning surge: power supply 4000V, communication video signal 2000V 5. Anti-salt spray: PH value 6.5 ~ 7.2, continuous spraying for 96 hours, can still work normally 6. Vibration resistance: meets GJB150A.16 shipboard environmental requirements 7. Protection level: IP67 |
| Machine power supply |
1. Power supply: equipped with ultra-wide input power adapter, AC90V ~ 305V to DC24V 2. Power consumption: The maximum power consumption of the turntable ≤250W, the stable power consumption ≤50W |
| Volume and weight |
|
| Cameras | |
| Visible Camera |
1. Detector: 1/3 "low illumination CMOS 2. Resolution: 1920 × 1080 (2 MP) 3. Illumination: color 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON), black and white 0.0002Lux @ (F1.2, AGC ON) 4. Lens focal length: 8 ~ 320mm continuous zoom 5. Action distance: Under the conditions of atmospheric visibility greater than 10km, air humidity less than 50%, and background imperviousness, the action distance to small ships or islands and reefs can reach 8km. 6. Lens control: electric zoom, manual / auto focus 7. Interface and video format: IP network output, H.265 / H.264 |
| Cooled Thermal Camera |
1. Detector: Cooled Mercury Cadmium Telluride (MCT) infrared focal plane 2. Spectral range: 3μm ~ 5μm 3. Resolution: 640 × 512 4. Pixel size: 15μm 5. Temperature sensitivity (NETD): better than 15mk (@ F4.0, 25 oC) 6. Lens focal length: 30 ~ 300mm continuous zoom 7. Action distance: when the atmospheric visibility is greater than 10km, the air humidity is less than 50%, and the target and background temperature difference is greater than 5K, the action distance to small ships or islands and reefs can reach 8km. 8. Focusing mode: manual / automatic focusing (automatic focusing supports zoom trigger, lens temperature trigger, scene detection trigger) 9. Electronic zoom: 2X, 4X, support global synchronous display 10. Polarity: hot white, hot black and 16 kinds of false colors, support multi-configuration scene mode 11. Correction: automatic / manual / background correction 12. Image adjustment: brightness, contrast, AGC automatic control 13. Image enhancement: SDE digital detail enhancement function 14. Strong heat source protection: support 15. Starting time: ≤7min (under normal temperature) |
| Laser Ranging |
1. Wavelength: 1570nm 2. Measuring range: 100 ~ 6000m 3. Ranging accuracy: ± 3m 4. Repetition frequency: 0.2Hz 5. Control: RS422 |
| Recommended configuration of monitoring workstation | |
|
Host configuration (Recommended only, provided by user) |
CPU: 6 cores (i7 8700 and above) Memory: 16GB or more Hard Disk: 1TB SATA Display: resolution 1920 * 1080 Network: LAN or 100M Ethernet System: Windows 7 or Windows 10 Database: MySQL 5.1 and above Other: Windows SDK, MFC bottom support library Power supply; keyboard, mouse, etc. |
Hope Wish Photoelectronics Technology Co., Ltd. was established in Jinan high tech Zone and has a core R&D team for laser imaging, infrared thermal imaging detection and tracking technology research and product. Hope-Wish focuses on the research and development of night vision and multispectral imaging technology, by using a variety of image analysis and processing technology based on artificial intelligence to provide users with comprehensive optoelectronic system solutions in long-distance, high-definition, intelligent, multi-purpose, all-weather and complex environments.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller
Year Established:
2001
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hope-Wish is a professional security camera provider integrating R&D, manufacture, sales and after sales services. Headquartered in Beijing, China, Hope-Wish now has offices dotted in major cities in China like Shanghai, Shenzhen, Chengdu and Shenyang. The company holds about 100 patents and ove... Hope-Wish is a professional security camera provider integrating R&D, manufacture, sales and after sales services. Headquartered in Beijing, China, Hope-Wish now has offices dotted in major cities in China like Shanghai, Shenzhen, Chengdu and Shenyang. The company holds about 100 patents and ove...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!